A rendelőben először is pontosan megmérik a gyermek magasságát. Megkérdezik a szülők testmagasságát is, ez sokat elárul a gyermek várható magasságáról (ritka, hogy két pici szülőnek kosárlabdázó magasságú gyereke legyen). Azután a kiskönyvébe vagy a kartonjára berajzolják a fejlődési görbére a mért magasságot. Ezt az úgynevezett percentilis görbét sok száz gyerek adatai alapján rajzolják. Képzeletben 100 azonos korú kisfiút/kislányt állítanak tornasorba, és megnézik, hogy a gyermek hol helyezkedne el. Ha itt is a sor végén, az utolsó három hely valamelyikén állna, akkor valóban érdemes kivizsgálni.
Szoros megfigyelés
Fontos, hogy az adott gyerek fejlődését folyamatosan figyelemmel kísérjük, mert más okai lehetnek annak, ha a szépen növekedő gyermek megáll a fejlődésben, illetve, ha folyamatosan növekszik, csak a kortársaihoz képest van lemaradva. Emiatt lényeges, hogy a védőnő, a gyerek- és az iskolaorvos rendszeresen mérje a gyerekek magasságát.
Lehetséges okok a háttérben
Amennyiben valóban aggasztó a helyzet, részletes kivizsgálást kell végezni. Gyakran áll az alacsonynövés hátterében valamilyen krónikus betegség (szív-, máj- vagy vesebetegség, felszívódási zavar, csontrendszeri betegség, genetikai eltérés). Sokszor ez a lisztérzékenység egyetlen tünete is. Ha ilyen okot nem találnak, a gyermeket leggyakrabban endokrinológiai szakrendelésre irányítják, ahol többek között a hormonális eltérésekkel foglalkoznak. Amennyiben valamelyik hormon hiánya okozza az alacsonynövést (ez viszonylag ritkán fordul elő), az esetek egy részében az időben elkezdett hormonpótlás látványos eredményt hozhat. Ha a háttérben valamilyen krónikus betegség áll, akkor annak kezelésével a növekedés is beindulhat.
Fontos tehát, hogy időben észrevegyük, kik azok a kicsi gyerekek, akik kórosan alacsonyak, hiszen ha időben kivizsgálják őket, akkor akár súlyosabb betegség kialakulása is megelőzhető; sőt a megfelelő kezeléssel idővel akár a normális testmagasságot is elérhetik.
Forrás: https://semmelweisfigyelo.hu