Fogyasztószerek tiltólistán

Szerző: Szimpatika
A nem megbízható forrásból beszerzett étrend-kiegészítők károsak lehetnek az egészségre. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatalhoz az elmúlt időszakban több olyan lakossági panasz is érkezett, melyekben egyes étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos problémákat jeleztek a vásárlók. A termékek közös jellemzője, hogy azokat külföldön bejegyzett honlapokról lehet megrendelni, és forgalmazásukat – a hazai szabályokat megkerülve – nem jelentették be. Előfordul az is, hogy egy-egy termék olyan összetevőt tartalmaz, amelyet kifejezetten tilos felhasználni az Európai Unió területén.

Magyarországon – az Európai Unióban elfogadott szabályoknak megfelelően – az étrend-kiegészítő készítményeket legkésőbb a termék első forgalomba hozatalakor az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnél (OÉTI) kötelező bejelenteni. A bejelentést követően az OÉTI az étrend-kiegészítő készítményt nyilvántartásba veszi, valamint a nyilvántartásba vétellel egyidejűleg a bejelentő által rendelkezésére bocsátott dokumentumok alapján az adott készítmény tudományos értékelését is elvégzi. Fontos kiemelni, hogy ezzel még nincs szó engedélyezésről, engedély kiadásáról. Az OÉTI az adott termék legfontosabb azonosító adatait és az ún. notifikációs számát feltüntető igazolást állít ki, melyet a bejelentő részére továbbít, valamint a bejelentett készítményekről a honlapján listát vezet.

A bejelentett étrend-kiegészítő készítmények hatósági ellenőrzését – több más hatósággal együtt – a megyei/fővárosi kormányhivatalok járási/kerületi intézetei végzik. Ugyanakkor az egészségügyi hatóságnak nincs jogszabályi lehetősége arra, hogy külföldi honlapokról megrendelhető termékekkel kapcsolatban eljárjon. Ezzel együtt az elmúlt időszakban több lakossági panasz is érkezett az Országos Tisztifőorvosi Hivatalhoz olyan – például gyors fogyást ígérő (Fogyókúra Forte, Weight Loss, Raspberry Ketone Forte) – termékekkel kapcsolatban, amelyeket az OÉTI-hez nem jelentettek be, és azokat a fent részletezett folyamatot megkerülve, külföldi internetes oldalakon keresztül hozzák forgalomba.

Fontos felhívni a lakosság figyelmét, hogy a nem ellenőrzött forrásból beszerzett, ismeretlen eredetű és összetételű „csodaszerek” közegészségügyi kockázatát nem lehet megítélni, így azok veszélyeztethetik a fogyasztók egészségét. A készítményeket gyakran olyan weblapokon hirdetik, ahol a forgalmazóra vonatkozó információkat nem tüntetik fel. Ezen weblapok üzemeltetője sokszor egy harmadik országban van bejegyezve, ezért hatáskör és illetékesség hiányában az egészségügyi hatóságnak nem áll módjában eljárást lefolytatni a forgalmazóval szemben.

További problémát jelent, ha egy termékről tudható, hogy az tiltott összetevőket tartalmaz. Ezek közül visszatérő problémát okoz például a Hoodia gordonii nevű növényi komponens. Internetes weblapokon hozzáférhető a Hoodia p57 megnevezésű, gyors fogyást ígérő étrend-kiegészítő készítmény. Ezt ugyan a forgalmazó bejelentette az OÉTI-hez, de a dokumentáció értékelése során megállapították, hogy összetevői között megtalálható a Hoodia gordonii, amely az Európai Unióban új élelmiszernek tekintendő, és közösségi szintű engedélyezés hiányában a fogyasztók egészségét veszélyeztetheti, emiatt nem forgalmazható.

Felhívjuk a vásárlók figyelmét, hogy saját egészségük védelme érdekében kerüljék az olyan étrend-kiegészítőket, amelyek bizonytalan forrásból származnak. Fogadják gyanakvással, ha az internetes oldalon reklámozott készítmény előállítóját, illetve magyarországi forgalmazóját, bejelentőjét nem lehet nyomon követni; ha a hirdető neve, székhelye, illetve a kapcsolattartásra, elérhetőségre vonatkozó adatok (pl. e-mail cím) egyértelműen nem azonosíthatók. Felhívjuk továbbá a lakosság figyelmét, hogy csak biztosan azonosítható forrásból származó, magyar nyelvű címkével ellátott terméket vásároljanak.

A Népegészségügyi Szakigazgatási Szervek folyamatosan figyelemmel kísérik a forgalomba kerülő étrend-kiegészítő készítményeket, illetve különleges táplálkozási célú élelmiszereket, és gyanú felmerülése esetén megteszik a szükséges intézkedéseket. Az idén ún. munkatervi feladatként a népegészségügyi szakigazgatási szervek kiemelten ellenőrzik ezt a területet. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal útmutatása alapján több ütemben veszik górcső alá az étrend-kiegészítő készítményeket, így például a potencianövelő szereket, a fogyást ígérő termékeket, továbbá az ezek forgalmazásával foglalkozó üzleteket.


Forrás: www.antsz.hu/

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!