Gyógyszer vagy veszélyes hulladék?
2009. 05. 16.
Hogy van az, hogy amit gyógyszerként adnak el nekünk, az a lejárati idő után veszélyes hulladéknak számít? Olvasónk kérdését a Szimpatika gyógyszerésze válaszolta meg.
Üdvözlöm!
A hirdetések azt sugallják, hogy a gyógyszertárakban olyan gyógyszerek kaphatók, amitől meggyógyulunk. Viszont a szemétbe nem dobhatóak, mert veszélyes hulladék. Akkor miről beszélünk?
Nándor
A hirdetések azt sugallják, hogy a gyógyszertárakban olyan gyógyszerek kaphatók, amitől meggyógyulunk. Viszont a szemétbe nem dobhatóak, mert veszélyes hulladék. Akkor miről beszélünk?
Nándor
Kérdés esetén mindenki bizalommal fordulhat szimpatikus gyógyszerészéhez a Szimpatika patikákban is, de már weboldalunkon a Gyógyszerészünk válaszol rovatra kattintva is bárki felteheti kérdését. A Szimpatika.hu gyógyszerész szakértője, Rábainé Maul Katalin e-mailben válaszol minden kérdésre, de, hogy mindannyian okulhassunk a válaszokból, azokat itt a Magazin rovatban is közzétesszük.
A gyógyszerek olyan anyagok, melyeket betegségek gyógyítása, esetenként megelőzése ill. diagnosztizálása céljából a szervezetbe juttatunk. Jótékony hatásait egy gyógyszer csak akkor fejti ki, ha megfelelően választjuk ki az adott gyógyszert az adott páciens betegségeit (kísérő betegségeket is!), életkorát, genetikai adottságait, egyéb szedett gyógyszereit stb. is figyelembe véve. Ebből látszik, hogy minden esetben egyedi döntésről van szó, hogy kinek éppen melyik gyógyszer lesz hatásos. A gyógyszer szedését ezután figyelemmel kísérjük, és kontrolláljuk a hatás, ill. a mellékhatások alakulását.
A szemétbe kerülve azért válik veszélyes anyaggá, mert akkor már nem csak az éppen arra a gyógyszerre szoruló személy szervezetébe juthat be, hanem bárkiébe, sőt állatokéba, növényekébe is! A kontrollált bevitel sem valósul meg ebben az esetben. Nem beszélve a tárolásról. Amikor Ön megvesz egy doboz gyógyszert, elolvashatja benne, hogy milyen körülmények között kell azt tárolni azért hogy a gyógyszer ne bomoljon el, ne veszítsen ezáltal a hatásából, vagy éppenséggel ne keletkezzen mérgező bomlástermék.
A szemétbe juttatva már ezeket a körülményeket sem tudjuk biztosítani, a szer más anyagokkal is kapcsolatba kerülve kémiai reakciók sorába léphet be, és kiszámíthatatlan módon eredményezhet változatos, és esetleg veszélyes végtermékeket. Ezért van, hogy ugyanaz az anyag, amitől Ön esetleg éppen meggyógyult, veszélyes hulladéknak számít. A gyógyszerek alkalmazása minden esetben körültekintést igényel. Amikor az emberi szervezetbe juttatjuk, akkor is tisztában kell lennünk a potenciális mellékhatásokkal, veszélyekkel. Mindig ezek mérlegelésével választunk ki egy szert, és akkor kezdjük alkalmazni, amikor a várt hatások jóval meghaladják a kockázatok mértékét.
Ezért mondjuk azt, hogy a gyógyszer egy különleges áru, ami áll a kézzel fogható készítményből, és a hozzá tartozó információból. Patikáinkban a készítmény mellé minden esetben az alkalmazásához szükséges információkat is átadjuk a pácienseknek a biztonságos kezelés érdekében.
Üdvözlettel: Rábainé Maul Katalin
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Hogyan lehet sikeres az őszi életmódváltás?
- Az egészséges anya-lánya kapcsolat hatalmas kincs
- Hogyan előzhetjük meg a „kattintás-betegséget”?
- A többet alvó gyerekek jobban teljesítenek az iskolában
- Gyakran láthatatlan, de veszélyes - így vehetjük fel a harcot a nemi betegségekkel szemben
- Már az 1600-as években használtak kokaint Európában
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!