Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Éltető ételek

Módosítva: 9/2/2012 3 perc Kérdezze meg gyógyszerészét!Összes cikk
Egy hosszan tartó betegség komoly változásokat hozhat egy ember, egy család életében, és ez sokszor a táplálkozásra is kiterjed. A különféle, étkezéssel kapcsolatos tanácsok, diéták közül azonban sokszor nehéz választani. Az étrend-kiegészítőkről kérdeztük Lukácsné Dr. Fodor Enikőt, a Fodor Gyógyszertár (1142 Budapest, Erzsébet királyné útja 44.) munkatársát.

Mely betegségeknél kell legjobban odafigyelni a táplálkozási szokásokra?

A cukorbetegség, ételallergiák, szív- és érrendszeri megbetegedések állnak az első helyen. Ezekről a betegségekről sokat hallunk, hiszen tudjuk, hogy egy cukorbeteg számára milyen fontos, hogy tartsa a megfelelő diétáját, ahol a napi ötszöri étkezés mellett az egyes étkezések szénhidráttartalmát is szigorúan
figyelni kell.

Az ételallergiák nehezen felismerhetők, gyakran kisgyermekkorban jelentkeznek egyszerű hasfájásos tünetekkel, étvágytalansággal. Ilyenkor sokszor ráfogják a gyerekre, hogy válogatós, rossz evő, azonban az édesanyáknak gyanús kell hogy legyen, ha sokáig tart ez az állapot. A védőnő, gyermekorvos segítségével kideríthetők az okok, és ha valóban allergiáról van szó, a táplálkozási szokások teljes megváltoztatása szükséges, ami nagyon nehéz. Kevesen tudják, milyen kihívás gluténmentesen, tejcukor- vagy lisztérzékenyeknek főzni.

Minden betegségnél kiemelten figyelni kell a táplálkozási szokásokra, természetes például, hogy a gyomor- és epepanaszosok kerülik a gyomorsavat termelő vagy zsíros ételeket. De a vesebetegeknek, köszvényeseknek, rákbetegeknek is speciális diétáik vannak, mellyel az állapotuk javítható.

A rákbetegek számára több étrend-kiegészítőt is ajánlanak – miért van szükség ezekre?

A daganatos betegek 60-70%-ánál kialakul az étvágytalanság, a rossz erőnlét, lehetnek táplálékbeviteli nehézségek. Ezeket a tüneteket okozhatja a szervezetnek a tumorra adott válasza, illetve a gyógyszerek, kezelések mellékhatásai. A speciális éterend-kiegészítők megállíthatják a fogyást, elviselhetőbbé tehetik a kezeléseket, csökkenthetik a műtét utáni komplikációkat, növelhetik a kezelés sikerét, és elősegíthetik a gyógyulást.

Mitől lesz valami étrend-kiegészítő, és nem gyógyszer?

Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet irányelvei szerint, az étrend-kiegészítők olyan élelmiszerek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítését szolgálják, és koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat vagy egyéb táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagokat. A forgalomba kerüléshez elég csak a termék címkéjének és adatlapjának benyújtása az OÉTI-hez. Ezzel szemben a gyógyszerek engedélyezése több éves folyamat, mely mögött szakhatósági vizsgálatok állnak, például a gyógyszerek mennyiségi és minőségi összetételéről, gyártási körülményeiről.

Ki lehet-e váltani ezeket a szereket speciális diétával?

A speciális diétához mindenképpen kérjük szakember segítségét. Sokan nem gondolnak arra, hogy csak jó minőségű zöldségből, gyümölcsből készítsék ételeiket, kerüljék például a vegyszerekkel kezelteket, ha futja rá a családi kasszából, bioélelmiszereket vásároljanak. Mivel ezeknek a feltételeknek nehéz megfelelni, ezért van szükség a speciális étrend-kiegészítőkre, melyek koncentrált formában tartalmazzák a szervezet számára hiányzó anyagokat.

Néhány makacs pácienstől hallani lehet, hogy ha nem ehet meg jóízűen egy pacalpörköltet, akkor már nincs is értelme élni. Van lehetőség arra, hogy a „klasszikus” magyaros étrend mellett is hatékony legyen a gyógykezelés?

Természetesen a klasszikus magyar konyhát is meg lehet szelídíteni, például régi hagyományos konyhánk kedvelt ételeivel, kölessel, csicseriborsóval, mangalica sertés húsával, különleges zöldfűszerezéssel, teljes kiőrlésű kenyérrel. A háziasszonyok csodákra képesek, és ha nem árulják el, miből készült az étel, lehet, hogy észre sem veszik az asztalnál.

A betegek gondolkodását folyamatosan formálni kell, hiszen minden a fejben dől el. A gondolataink döntően befolyásolják életünket, így testi, lelki egészségünket is.

Több olyan betegség is létezik, mely a szellemi kapacitások csökkenésével jár. Van olyan étrend-/táplálékkiegészítő, mely megakadályozza vagy lelassítja az agy leépülését?

A ginkgó- és a ginzengtartalmú készítmények régóta ismertek. Az újabb kutatások a kurkuma felé fordultak, melynek összetevői jól alkalmazhatóak Alzheimer- és Parkinson-kórban, szklerózis multiplexben szenvedőknél, illetve bizonyos agykárosodások esetén és korfüggő neurodegeneratív betegségekben.

Hogyan segíthet a tudatos táplálkozás az ilyen súlyos betegségek kialakulásának megelőzésében? Mikortól érdemes fokozottan odafigyelni erre?

Hosszú távon kell gondolkodni, hiszen a fiatalabb kori életvitel kihat az idősebb életkorra is. Ismert, hogy a felnőttkori elhízás összefügghet a későbbi elbutulással. A normál vegyes étrend, a változatos táplálkozási szokások, a rendszeres testmozgás, mind segítenek az egészséges életmód kialakításában, mellyel sok betegség megelőzhető. Érdemes gyermekeinket már kicsi koruktól így nevelni, de soha se késő elkezdeni.

Egy hosszan tartó betegség komoly változásokat hozhat egy ember, egy család életében, és ez sokszor a táplálkozásra is kiterjed. A különféle, étkezéssel kapcsolatos tanácsok, diéták közül azonban sokszor nehéz választani. Az étrend-kiegészítőkről kérdeztük Lukácsné Dr. Fodor Enikőt, a Fodor Gyógyszertár (1142 Budapest, Erzsébet királyné útja 44.) munkatársát.