Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben ismertetett tanulmányban egereken és halakon tesztelték a baktérium- és gombaölő tulajdonságú szintetikus vegyületet.
A kísérleti állatokat olyan mennyiségben tették ki a triklozán hatásának, amennyi naponta átlagosan egy ember szervezetébe juthat. Az állatok izomfunkciói – köztük a szívizmok működése – olyan mértékben romlottak, hogy a halak még úszásra is képtelenné váltak.
"A triklozán szinte mindenki otthonában jelen van, és mindenütt elterjedt környezetünkben. Ezek az eredmények szilárd bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy a vegyület aggodalomra ad okot mind az emberi egészség, mind a környezet szempontjából" – magyarázta Isaac Pessah kutatásvezető, a davisi Kaliforniai Egyetem munkatársa.
Az egérkísérletekben a vegyszer alkalmazása után 20 perccel az altatásban lévő állatok szívfunkciói akár 25 százalékkal is csökkentek. A tanulmány szerzői szerint bár a triklozánt nem gyógyszerként jegyzik, hatása olyan jelentős volt az állatmodellekben, mint egy erőteljes szívideg-nyugtatószeré.
"Meglepődtünk azon, hogy milyen nagy mértékben romlott az izomaktivitás a nagyon különböző szervezetekben, ráadásul mind a vázizomzatban, mind a szívizomban" – idézte Bruce Hammockot, a tanulmány társszerzőjét a The Daily Telegraph című brit napilap.