Felejtsük el a fültisztító pálcikát!

A hideg téli napok sokaknál visszatérő problémája a fül különböző részeinek begyulladása, a dugulásérzéssel járó fülfájás. Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy a huzat és a hideg nem tesz jót az érzékeny emberi hallószerveknek. De vajon mire érdemes még odafigyelni emellett? Dr. Németh Tamás fül-orr-gégész szakorvossal beszélgettünk.
Mire vezethető vissza a fülbántalmak többsége?


A fertőzések alapja többnyire bakteriális eredetű, ezen túlmenően azonban olyan egyéni tényezők is közrejátszanak, mint például a genetikai adottságok. Magyarán szólva bizonyos embereknek egyszerűen hajlamuk van az efféle megbetegedésekre. Gyakori probléma az is, amikor az emberek elkezdik „tisztogatni”, valójában azonban piszkálni a fület, és ezzel betuszkolják a fülzsírt olyan részre – a fül járatának belső kétharmadára –, ahonnan az már nem képes kitisztulni.

Vagyis tanácsos óvatosan bánni a fültisztító pálcikával?

Nem elég, hogy pusztán óvatosan kell vele bánni, hanem inkább egyáltalán nem érdemes használni, még a külső részeken sem. Ha ugyanis belenyúlunk vele a hallójáratba, azzal már mindenképpen beljebb visszük a fülzsírt. Az emberek ezzel általában nincsenek tisztában, pedig a fület úgymond rá kell szoktatni az öntisztulásra. Igazából szinte minden inzultus befolyásolja a hallójárat öntisztulását. Akárcsak a fültisztítók, a manapság előszeretettel reklámozott fültisztító sprayk sem szoktak beválni. Hozzám sok beteg jár, akik arról számolnak be, hogy hiába használják ezeket a készítményeket, vagy nem érik el a kellő hatást, vagy még rosszabbá teszik a helyzetet.

Magunktól meg tudjuk állapítani, hogy mi baja a fülünknek, ha érezzük, hogy valami nincs vele rendben?

Nem, és éppen ezért érdemes mindenképpen orvoshoz fordulni, ha bármelyik tünetet észleljük magunkon. Az ember alapvetően két dolgot vesz észre ilyenkor: egyrészt azt, hogy fáj a füle, másrészt azt, hogy rosszabbul hall. Azonban többféle megbetegedésről, gyulladásról is szó lehet, így külső fülgyulladásról, középfülgyulladásról, de akár a belső fül problémájáról is. A belső fület érintő megbetegedéseknél különösen fontos, hogy időben megkezdjék a kezelést, ezért ne halogassuk az orvost, mert a nem megfelelően gondozott fülproblémáknak akár egész életre kiható, maradandó következményei is lehetnek.

Mik a hallójárat-gyulladás tünetei?


Fájdalom, viszketés, dugulás-érzés, a hallás tompulása – ezek a fő tünetek. Ez a betegség helyi kezeléssel, fülcseppekkel általában egyszerűen gyógyítható. Antibiotikumot csak akkor adunk, ha a gyulladás már túlterjedt a halló-járaton. Ilyen esetekben általában már szemmel is látható a fülkagyló és környékének duzzanata.

Miről ismerhető meg a középfülgyulladás?



Az akut középfülgyulladást általában valamilyen felső légúti megbetegedés, bakteriális- vagy vírusfertőzés előzi meg, így tehát nátha vagy garatgyulladás, és ezekhez is kapcsolódik. Manapság az ilyen típusú megbetegedések legnagyobb része úgynevezett fülkürthurut, a súlyosabb és veszélyesebb gennyes középfülgyulladás már viszonylag ritkán fordul elő. Utóbbi tünetei egyértelműek: lázzal és éles fájdalommal jár, kifolyhat a genny, satöbbi… Amennyiben csak hurutos középfülgyulladásról beszélünk, ezt nem is feltétlenül veszi észre az ember, különösen akkor nem, ha csak egyoldali megbetegedésről van szó. Elképzelhető, hogy csupán enyhe dugulásérzéssel jár a betegség, vagy még azzal sem feltétlenül. Gyerekeknél éppen emiatt fokozott a kockázat, különösen, ha a gyermeknek alapból is jó a hallása. Ez igen veszélyes, hiszen ha nem kezelik megfelelően a gyulladást, az krónikussá válik, és meg kell operálni. Márpedig a fülműtétek után a hallás megközelíti, de el nem éri az eredeti jó hallás szintjét. Nem megfelelő kezelés esetén egy ilyen gyulladás akár tartós halláskárosodáshoz is vezethet.

Említette, hogy a gennyes középfülgyulladás ma már ritka. Mi ennek a magyarázata?


Több okról is beszélhetünk. Egyrészt a hatékony antibiotikumok, másrészt az életmód-változások magyarázhatják, de az is közrejátszik, hogy ma már szerencsére idejekorán eltávolítják az orr- és garatmandulát, ezzel is csökkentve a krónikus középfülgyulladás kialakulásának esélyét. Ma már jelentősen kevesebb fülfelszúrást is végzünk, mint mondjuk 30, vagy akár 15-20 évvel ezelőtt is: ez a genny eltávolítását szolgálja, a középfülben képződött „tályogot” ürítjük ki ezen a módon. Napjainkban erre már csak ritkán van szükség.

Mi okozza a belső fülgyulladást?

Mindenekelőtt szögezzük le, hogy a belső fülgyulladás nagyon-nagyon ritka, a különböző okokra visszavezethető nagyon gyakori szédüléses panaszok nem ebbe a kategóriába tartoznak. Kialakulásának okait és mikéntjét nagyon nehéz megállapítani: ezek inkább virális, mint bakteriális eredetű megbetegedések. Nagyon erős, határozottan egyirányú szédüléssel, hányingerrel, hányással jár – ilyen betegség esetén a beteg képtelen felkelni az ágyból. Az egyensúlyszervek ilyenkor egy idő után regenerálódhatnak, de nagyobb az esély az érintett oldal kiesésére, amit átmeneti ellenoldali szédülés, majd panaszmentesség jelez. A baj az, hogy a folyamat a hallószervet is érintve maradandó azonos oldali halláskárosodást, süketséget okoz. Nem fertőzéses, így rövid távon maradandó károsodáshoz nem vezető, de súlyos életviteli problémákat okozó formája a Meniére-betegség.

Mit tehetünk a megbetegedések elkerülése végett?

Ne piszkáljuk a fülünket. A huzat és a hideg szintén nem tesz jót a hallószervnek, de nem elsősorban a fület érő közvetlen hatások miatt, hanem a már említett felső légúti megbetegedések révén. Nem véletlen, hogy a középfülbántalmak elsősorban télen jellemzőek, a hallójárati problémák pedig inkább nyáron.

Dr. Németh Tamás honlapja: www.fuleszorvos.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!