Az első fontos lépés lehet a bőr megnyugtatása, a gyulladáscsökkentés. Erre a legkiválóbb növény a sokak számára már jól ismert kamilla (más néven: orvosi székfű).
Kamilla
A kamillavirágból készült készítményeket megtalálhatjuk a patikákban krém, kenőcs vagy olajkészítmény formájában, de elkészíthetjük otthon is a növény virágából.
Forró vízzel öntsünk le 1 evőkanál virágot. Lefedve 5-10 percig hagyjuk állni, szűrjük le és lehűlés után készítsünk belőle borogatást. A borogatás nemcsak a kamillatartalma miatt csökkenti a gyulladást, de a hűvös enyhíti a kellemetlen viszketést is.
Szegfűszeg
Bármilyen furcsán is hangzik, de a konyhában található szegfűszeg nemcsak a főzésnél lehet hasznos, hanem kiválóan alkalmas a rovarcsípések kezelésére is. Ugyanis ez a növény eugenol nevű hatóanyagával fájdalomcsillapító és fertőtlenítő hatású. Ezenkívül a belőle származó olaj rovarcsípésekre is alkalmas. Naponta is használhatjuk, mert káros mellékhatása nem ismert. Az olajat herbáriumokban és helyenként patikákban is megtalálhatjuk. Használhatjuk hígítás nélkül, vagy 10%-os alkoholos hígításban is.
Szívmag
A bőrbetegségekre az általánosan használt növény azonban nem ennyire ismert. A szívmag (Cardiospermum halicacabum) egy 3 méteres, egynyári növény, mely a terméséről kapta a nevét. Gyógyításban azonban a hajtását használják. Farmakológiailag a fitoszterolok a fontos alkotórészei. A szívmag Indiából származik, de a középkor óta Európában termesztik haszon- és gyógynövényként is.
Hajtásából készült krémek a rovarcsípések kezelésének 3 főbb lépését képes ellátni. Hiszen gyulladáscsökkentő, enyhíti a viszketést és amiben egyedülálló, hidratál. Ilyen kenőcsöt vagy tinktúrát beszerezhetünk herbáriumokban vagy gyógynövényboltokban.
forrás: https://elsosegely.blog.hu