Meddig szedhetünk altatót mellékhatás nélkül?
A rossz alvók, akik lefekvés előtt rendszeresen bevesznek valamiféle altatószert, vagy megisznak egy pohár alkoholt annak érdekében, hogy jobban vagy mélyebben tudjanak aludni, valójában hosszú távon csak tovább rontanak a helyzetükön, állítja Heather Hood, a Ryerson Egyetem klinikai pszichológia szakos PhD-hallgatója, a tanulmány vezetője.
A torontói Ryerson Egyetem depresszió- és alváskutató laboratóriumában végzett kutatások során összesen 397 önkéntes egyetemi hallgató töltötte ki az online kérdőíveket, melyek az alvási szokásokat és az úgynevezett biztonsági viselkedéseket, a jobb alvás érdekében lefekvés előtt elvégzett mindennapi rutinokat vizsgálta. A felmérések alapján a kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a tanulók mintegy 40 százaléka kifejezetten rossz alvónak számít, és túlnyomó többségük esetében teljesen hatástalanok a jobb alvást elősegítő praktikák. Ezek a különféle praktikák a legtöbb esetben kifejezetten kontra-produktívnak bizonyultak, és sokszor csak még több alvási problémát okoztak – mondta Hood.
A kutatók azt is megállapították, hogy a rossz alvók rengeteg energiát fordítanak arra, hogy elaludjanak, pedig az alvás egy olyan állapot, aminek spontán módon, magától kellene bekövetkeznie – mondta Dr. Colleen Carney, a Ryerson Egyetem depresszió- és alváskutató laboratóriumának igazgatója, aki szerint valaki minél több előkészületet tesz annak érdekében, hogy elaludjon, valójában annál nehezebben alszik el.
Dr. Carney szerint a kognitív viselkedésterápia jelentheti a valódi megoldást a rossz alvók számára, mely során a páciens megtanulhatja, hogy hogyan alhat el természetes módon. A tanulmány részletei a Behavior Therapy című tudományos szaklap decemberi számában jelennek meg.
forrás: medipress
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Arany Szeptember: összefogás a gyermekkori daganatok korai felismeréséért
- Visszafordítható-e a szívelégtelenség?
- Korábban jöhet a pubertás a parfümök és a kozmetikumok miatt
- Százezreket érint a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése
- Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának
- Öt másodpercre van szükség a békésebb vitákhoz
- Kiégés ellen: hétféle módon is kipihenhetjük magunkat
- A macskák majdnem fele apportíroz
- Fejfájás, fülfájás, kattogás? Az állkapocsízület is lehet a baj forrása
- Hogyan diagnosztizálható a PTSD?
- Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez
- Szeptember, a tüdőfibrózis hónapja
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!