Ennek a beavatkozásnak a során egy körülbelül öt milliméter vastagságú eszközt a nőgyógyász hüvelyen át juttat a méhbe, ahonnan az eszközre erősített kamera segítségével rendkívül éles, nagyított képet kap. Gyakorlatilag élő közvetítést látunk a méhből.
Ezzel az eljárással elképzelhetetlen tehát, hogy bármiféle elváltozás rejtve maradjon.
Két betegségcsoportban van a technikának kiemelt jelentősége. Az egyik a meddőség, a másik a rendetlen vérzések. A méhüregben polip, mióma, fejlődési rendellenesség, méhűri összenövés, idegentest okoz leggyakrabban eltérést. Hiszteroszkópia során ezek könnyen felfedezhetők, és az esetek egy részében a talált elváltozás egyidejűleg el is távolítható. Ennek ellenére Magyarországon még ma is a rendetlen vérzés kezelésének gyakori módja a méhkaparás. Pedig ennek során a méhüreg kb. 1/3 része érintetlen marad, vagyis, az ott levő elváltozások nem kerülnek felderítésre. A hiszteroszkópiával végzett célzott anyagvétel során ennek valószínűsége néhány százalék. A fentiek miatt mindenképpen célszerű, ha legalább az ismétlődő rendetlen vérzések esetén hiszteroszkópia is történik a betegeknél. Így kizárt, hogy bárkinek fölöslegesen távolítsák el a méhét.
Mikor javasolt a hiszteroszkópia?
- Mióma
- Polip
- Méhen belüli összenövések
- Fejlődési rendellenességek ( középső sövény összenövés)
- Méhnyálkahártya szelektív eltávolítása
- Idegen test ( például: spirál) eltávolítása
Mikor forduljunk orvoshoz?
- Elhúzódó, rendszertelen, darabos vérzés,
- Ismételt spontán vetélés esetén.
- Ha félévi próbálkozás után sem jön létre a kívánt terhesség
- Mesterséges megtermékenyítés ( lombik bébi) programban való részvétel előtt is ajánlatos. A költséges, időigényes beavatkozás sikerét ugyanis hátrányosan befolyásolják a méh belsejében lévő esetleges elváltozások, a méh alaki rendellenességei. Ezek kizárására célszerű elvégezni a méhtükrözés
Hogyan történik?
A méhűr tükrözéses eljárással történő vizsgálatakor a méhnyak tágítása után vezetik be a kamerával ellátott eszközt. A vizsgálat során a méhüreget széndioxiddal, vagy folyadékkal kitágítják, így nyílik mód annak alapos átvizsgálására, illetve gyógyítására. A beavatkozás könnyű altatásban történik. Körülbelül tíz-tizenöt percig tart, a beteg még a beavatkozás napján hazabocsátható.