Hogyan tegyünk szert érzelmi biztonságra?
Ez a helyzet érthető módon bizonytalansággal, szorongással tölt el bennünket, s ahogy az eddig szilárdnak hitt keretek leomlanak, sokszor úgy érezzük, nincs mibe kapaszkodnunk. Márpedig az ember egyik legalapvetőbb szükséglete a biztonság, s nem is lehet ép lélekkel élni, ha nincs valami fix pont, valami belső forrás, ahonnan szükség esetén erőt meríthetünk.
De valójában mit is jelent a belső biztonság? Az érzelmi biztonság? Ezzel a fogalommal napjainkban bajban vagyunk. Általában csak akkor érezzük biztonságban magunkat, ha a külső körülmények és események szintjén aktuálisan minden megerősít bennünket. Ha éppen pozitív visszajelzéseket kapunk a kapcsolatainkban és a munkánkban, ha rendezettek körülöttünk a viszonyok, a megszokott mederben zajlik a jelen és kiszámítható a jövő.
Sőt, néha még akkor se, mert közbeszól a szorongás, a félelem. Igen, most minden rendben van. De mi lesz, ha mindez egyik napról a másikra megváltozik? Ha holnap elveszítjük, ami ma még a miénk? Ha nem szeret már, aki ma szeret? Ha magunkra maradunk? Ha olyan helyzetbe kerülünk, amelyet nem tudunk megoldani, s kiderül, hogy nem is azok vagyunk, akiknek hittük magunkat? Akkor hova lesz a biztonság? S mit is kezdünk anélkül?
Soha nem volt olyan világos, mint éppen ma, hogy a külső körülmények bármikor megváltozhatnak, ha tehát ezekre építjük biztonságunkat, akkor egyik pillanatról a másikra kifosztottá és kétségbeesetté válhatunk. Az ilyen "biztonságot" bármikor el lehet venni tőlünk. Nevezhetjük-e akkor egyáltalán biztonságnak?
De ha nem nevezhetjük, akkor elképzelhető-e egyáltalán tartós belső biztonság? Valódi, kikezdhetetlen érzelmi biztonság?
A mi válaszunk az, hogy igen – csak nem úgy, ahogy ma képzeljük. A valódi biztonság ugyanis nem más, mint egy mély, spirituális belső meggyőződés arról, hogy jó, hogy vagyunk; szerethetőek vagyunk; az életünk feltétel nélkül értelmes, van célja és iránya; nem véletlenül történik velünk az, ami; a kihívásokat, a nehézségeket le tudjuk küzdeni; és az élet tartogat még jó dolgokat a számunkra.
Hangsúlyozzuk: a valódi biztonság nem mindennek az elméleti tudása vagy sejtése, közhelyszerű ismerete, hanem az erről való mély, belső meggyőződés. Ez pedig olyan erőt ad az embernek, amit a külső körülményektől sohasem várhat.
Aki megéli az érzelmi biztonságot, egészen más minőségű emberi kapcsolatokra lesz képes. Többé nem kell szeretet koldulnia; rettegnie, hogy megcsalják, elhagyják; aggódnia, hogy elég jó-e a másiknak; többet követelnie, mint amennyit a másik nyújtani tud – mert nem lesz rá szüksége. Ezt pedig mások is megérzik, és ennek megfelelően közelednek majd hozzá, hiszen egy olyan ember, aki megéli az érzelmi biztonságot, maga is biztonságot áraszt. Ez pedig hihetetlenül vonzó!
Mi azt gondoljuk, hogy ha valamin érdemes dolgozni, hát ezen igazán érdemes, mert az egész életünk minőségét és perspektíváját változtathatjuk meg vele. Ha pedig gyermekeinknek meg tudjuk adni az érzelmi biztonságot, akkor a lehető legfontosabb és legértékesebb ajándékot kapják meg tőlünk, amivel ember csak útnak indulhat.
A december 6-i Nyitott Akadémia Pódiumon ezzel a témával foglalkozik majd. Dr. Vekerdy Tamás arról mesél nekünk, hogy szülőként miként adhatjuk meg az érzelmi biztonságot gyermekeinknek, Müller Péter pedig abban igyekszik segíteni, hogy ha mi magunk nem kaptuk meg azt, akkor felnőttként milyen úton juthatunk el e mély, felszabadító belső meggyőződésig.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Huzat, klíma, víz - ezek okozhatnak fülfájást nyáron
- A szülés utáni depressziót is segíthetnek leküzdeni a barátnők
- Egy vérvizsgálat kimutat több mint 50 ráktípust
- Ki a kíváncsibb?
- Ezekkel az esti szokásokkal nem teszünk jót a bőrünknek
- Környezetvédelmi világnap – a nap, ami cselekvésre buzdít
- Sokan ismerik, de kevesen vallják be maguknak: párkapcsolati szorongás
- Komoly hatása van az alkoholnak az edzésed eredményére
- A tudomány is igazolta azt a trükköt, ami ráveszi a gyereket a rendrakásra
- Autizmus spektrumzavar diagnózisa mesterséges intelligencia segítségével
- Kapcsolatot találtak az alvási apnoe és az agyi elváltozások között
- Pikali Gerda: „Szeretnék egy kis nyomot hagyni a világban”
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!