A macska nem stresszel!

2010. 06. 13.
Szerző: Szimpatika
Feszült, fáradt, rossz a közérzete? Úgy érzi, hogy rengeteg tennivalója miatt egyszerűen nem képes elengedni magát? Ne higgye azt, hogy szervezete nem sínyli meg, ha nem ad magának időt a regenerálódásra. A hétköznapi stressz a test és a lélek rendkívül alattomos ellenfele, és komolyabb egészségügyi problémákat okozhat, mint gondolná.
Az ember legfontosabb riasztórendszerét a közérzet-zavarok jelentik. Jelzik, hogy testi-lelki egyensúlyunk tovatűnt, kibillentünk a nyugvópontról. Vegye komolyan ezeket a jelzéseket és tanulja meg értelmüket megmagyarázni. Az alapvető megelőzést az jelenti, ha meghajolunk teherbíró képességünk határai előtt.

A teljesítmény hajszolása, a szigorú fegyelem és a rend kihat életünk minden területére. Már a gyermekeinket is olyan tanácsokkal látjuk el, hogy önmagukat keményen, megalkuvás nélkül hajtsák. A mai kultúrák nem engedik meg számunkra, hogy bizonyos dolgoktól elhatárolódjunk és ne hajszoljuk magunkat, amit számos általános, napi rendszerességgel mondott-hallott szólásunk is tökéletesen igazol („szedd össze magad”, „legyen benned tartás, ezen túl kell jutnod”, „ezt már csak kibírod, másoknak is ment”).

Ez a külső formákhoz történő alkalmazkodás kimondottan veszélyes lehet, mert amennyiben nem tudunk kellő figyelmet szentelni a pszichoszociális nehézségeknek, testi bántalmaink is intenzívebben jelentkezhetnek. Gondjainkat gyakran csak akkor vesszük komolyan, amikor egyértelműek a zavarok – ezek azonban csak akkor válnak kézzelfoghatóvá, mire már késő és kialakult valamilyen szervi károsodás is. Ilyen messzire nem szabadna eljutnunk.

Amennyiben úgy érzi, hogy túlhajszolt, vagy jogtalan elbánásban részesült, tiltakozzon rögtön és egyértelműen, ne eméssze magát feleslegesen. A rágódás, a rossz élethelyzet önsanyargató túlelemzése roppant káros. Csapjon az asztalra, ha úgy érzi jónak, a bosszantó dolgokat legjobb azonnal tisztázni. Kerülje a gátló önsajnálathoz való passzív ragaszkodást! Rövid ideig tartó közérzetzavarok esetében sokat segíthetnek az alvás, az ellazító gyakorlatok, a testmozgás és a sport, esetleg a természetes gyógyanyagok, teák. Teljesítse kívánságait kényeztetéssel, gondoskodással, önmaga ápolásával és több önszeretettel.

Mikor vigyázzunk?


A mindennapi túlterheltség, feszültség nemcsak kellemetlen közérzettel jár, de ha nem vigyázunk, idővel szervezetünkre is ráhúzódik és komoly fizikai tünetekkel járhat. A stressz legveszélyesebb formája, ha a tartós nagy igénybevétel és becsvágy mellett is úgy érezzük, hogy nem tudtunk valódi sikert elérni. Éveken keresztül ki tudunk tartani összeroppanás nélkül - a következményekkel (például egy korai szívinfarktussal) azonban számolni kell.

Ön stresszhelyzetben van,
- ha észrevehetően ingerültnek érzi magát és kicsinyes okokra túlzottan reagál,
- ha nehezen tud megnyugodni és úgy érzi, hogy szabadidejében is állandóan tevékenykednie kell,
- ha észreveszi, hogy mindaz, amit korábban szívesen végzett, már sem élvezetet, sem örömet nem jelent,
- ha már nem szívesen vesz részt beszélgetésekben, és nehezére esik, hogy másokat meghallgasson,
- ha belső nyugtalansága elnyomja a társas kapcsolatok iránti igényét,
- ha kizárja magát a környező világból.

Fizikai tünetek

A bőr

A stressz kipirulással, kiütésekkel és ekcémával járhat. Fokozza a korpásodást is.

Szív és keringés


A szapora szívműködés, a szívszúrás vagy keringészavarok egyik legismertebb stresszkockázata a szívinfarktus.

Nemi szervek

Függetlenül attól, hogy férfiról vagy nőről van szó, a stressz elnyomhatja a szexuális örömöt és funkcionális zavarokhoz vezethet (menstruációs problémákhoz vagy erekciós nehézségekhez, impotenciához).

Izomzat

A stressz jelei lehetnek az izomzat összerándulásai és a felerősödött tikkelés. A stresszes Parkinson-beteg még jobban reszket.

Az agy és a koponya

Tartós pszichoszociális stressz szorongásokhoz, depresszióhoz vezethet vagy fejfájást válthat ki a vegetatív idegrendszeren keresztül.

Tüdők és légzés


Ugyanúgy, mint az asztmarohamok, a stressz következményei lehetnek légzészavarok és legszomj is.

Gyomor és emésztés


A stressz vegetatív idegrendszerünkön keresztül hányingerhez, hasmenéshez vagy akár székrekedéshez vezethet. A leggyakoribb stresszkockázatok közé tartoznak a nyálkahártya-gyulladások, a gyomor- és nyombélfekélyek, valamint a fekélyes vastagbél-gyulladás.

Járjon saját kedvében!


– A víz és a meleg ellazítanak és új testérzést nyújtanak. A fürdés, gőzfürdő vagy szauna csodás hatású lehet.

– A jó beszélgetésektől megkönnyebbül az ember. Találkozzon rendszeresen barátokkal és ne restelljen velük személyes hangulatairól, szorongásairól vagy nyugtalansága okairól beszélgetni! A szomorúság, a félelmek, az agresszió vagy akár a sértések is könnyebben viselhetőek el, ha azokat az ember megosztja valakivel. A túlterheltségi érzés csökkentésére kérje mások segítségét és támogatását! Ez a szimpla beszélgetéstől akár nagyobb feladatok átvételéig is terjedhet (például felvigyázás).

– Fogadjon el meghívásokat, hagyja magát kissé kényeztetni és kiszolgálni. Járjon el otthonról, járjon el táncolni, élvezze rendszeresen a társasági és kulturális lehetőségeket, a szexet és a kedveskedést.

– Szenteljen nyugalmat és szabadidőt arra, hogy kívánalmait és igényeit jobban megismerhesse. Jegyezze fel, mikor kezdődött pontosan félelemérzete, nyugtalansága, idegessége, izgatottsága, és a feljegyzések segítségével próbálja megállapítani, hogy a hangulatai a családban vagy a munkahelyen kialakult helyzettel vagy bizonyos eseményekkel összefüggésben alakulnak-e.

– Gondolja át, mennyiben felelnek meg a mások által vagy önmaga lelkiismerete által állított követelmények a saját kívánalmainak. Mennyire fontosak azok a feladatok és célok, melyek után szakadatlanul, önmagát nem kímélve menetel?

– Gondolkodjon el életstílusáról is: milyenek a kapcsolatok a hivatásával, milyen a munkahelyi magatartása? Hogyan táplálkozik? Mennyi alkoholt fogyaszt? Mennyit dohányzik? Fogyaszt-e kábítószereket? Milyen mozgásigénye van? Rendben van a szexuális élete?

– Szakítson egy kis időt csak saját magára anélkül, hogy ezen időszak alatt háztartási tevékenységgel, hobbival, sporttal vagy tévézéssel töltené az idejét. Egyszerűen ne csináljon semmit, „lötyögje” el az időt! Sosem gondolnánk, mennyire fontos ez néha.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!