A hústermesztés által talán megszabadulhatnák attól a bűntudattól, ami egy ízletes hamburger elfogyasztása után gyötör minket. És ezzel talán a vegetáriánusok is húshoz juthatnának. De vajon ugyanolyan finom lenne a termesztett husis burger, mint az eredeti változata?
Vladimir Mirnov, a Dél-Carolina Egyetem fejlődésbiológusa és szöveti mérnöke már évek óta azon dolgozik, hogy laboratóriumi körülmények között hozzon létre húst. A kutató szerint, ha a fejlesztése sikerrel jár, az új technológia segítségével megfékezhető lenne az az előttünk álló húskrízis, amit a vágóállatok neveléséhez szükséges területek csökkenése okozhat majd. Ráadásul, a laborhús sokkal olcsóbb is lenne, mint a farmokról származó friss állati termék, mivel az új eljárás sokkal hatékonyabb lehet.
Mirnovnak eddig pulykaszöveteket sikerült mesterségesen előállítania. Ám egy ízletes pulyka „létrehozásához" zsírra is szükség van, ahhoz pedig, hogy a pulyka elkezdjen nőni és hízni, elengedhetetlen az érrendszer is. Így hát még messze vagyunk az első laborhúsból készült pörkölttől. A laborhús ötlete azonban már most, a kutatás kezdeti szakaszában is éles visszhangot váltott ki. Még az is lehet, hogy a közvélemény negatív visszajelzései miatt a kísérletet határozatlan időre felfüggesztik.
Tudósok évek óta azon dolgoznak, hogy laboratóriumi körülmények között hozzanak létre húst.