Sokadszorra indult a hazai fejlesztésű valóságshow, ahol hetekig izgulhatunk majd, hogy Brunyó, Perec, Tapi, vagy Bögyesz viszi el a pálmát, azaz a kérót, a verdát, meg a havi apanázst, csak azért, mert léteznek. És bár lapzártáig nem volt szerencsénk a karácsonyi különszámot végigizgulni, egészen biztosan egy felejthetetlen adáson vagyunk immáron túl, sok mély, emberi pillanattal...
Nem panaszkodhatunk, hasonlóan emocionális szinte minden tartalom a televíziós médiumban! Nincs az a szenzáció – a pandamaci születésétől a lángoló turistabuszig –, mely ne előzné meg a közszolgálati információkat az esti híradókban, így a bemondó is magabiztosan mosolyog, függetlenül attól, hogy osztogatnak vagy fosztogatnak.
A tehetségkutató verseny zsűrije szakmai hitelességét teszi félre egy nézettségnövelő perpatvarért egymás közt, hogy aztán valamelyikük menetrendszerinti látványzokogással búcsúztassa az általuk kiejtett tálentumot. A rózsaszín kezeslábasba öltözött celeb a bohóctréfák minden báját nélkülöző komolysággal nyel habot, sarat, verejtéket, később kínos jópofizások közepette elemzi önnön alakítását. A milliomos műsorban, nem kevés pénzösszegért cserébe, arra a kérdésre keressük a választ, hogy a közkedvelt társasjátékok melyikéhez használunk dobókockát?
Például a Sorshoz. Ezt gurította a véletlenszám-generátor poliéder – vonja meg vállát az őrült tudós, majd találmánya levegőbe repíti a planétát. Itt tartunk most. Való(ságos) világunkat, a fogyasztók euro-atlanti szövetségét, nem a ciklikusan beköszönő jégkorszak, avagy a globális felmelegedés, mégcsak nem is a háborúk vészjósló árnya járja át, hanem a „langymeleg" unalom, a közöny, a cinizmus, hogy a sztratoszféráig szökött ingerküszöbünket egyre alantasabb vágyak felébresztésével stimulálják.
Bocsánat: „-juk"! Stimuláljuk. Mert ehhez is legalább két ember kell. Hogy miért nézzük, hallgatjuk, kattintunk, fogyasztjuk? Mert muszáj! Persze a kultúrtörténelem – a közhelyes fordulatokban gazdag társadalmi evolúció hozományaként – időről-időre dekadenciába fordul, hogy aztán egy adott kor gondolati termésének nyolcvan százaléka soha ne kerüljön napvilágra a múlt romjai alól. De a fenébe, ezek a romok minket is maguk alá temetnek, és így már kevésbé vagyunk képesek bölcsen statisztálni. Inkább tesszük ezt bután...?