A háztartásokban keletkező élelmiszer-hulladék a teljes lánc 50–60%-át jelenti, ami óriási szám. Ennek oka pedig lehet a túlvásárlás, a túlfőzés, de a helytelen tárolás is.
Habár számos maradék komposztálható vagy felhasználható a kertben, erkélyen stb., a jó hűtéssel sok maradékot megmenthetünk. Ismerjük meg a hűtőnket, és dobjunk ki kevesebb élelmiszert!
Hőmérséklet a hűtőben – Mi az ideális?
A hőmérséklet helyes beállítása ételt menthet. Ha a hűtési lánc megszakad, az nemcsak az élelmiszerek romlását eredményezheti, hanem betegséghez is vezethet. Az is fontos, hogy ne pakoljuk tele a hűtőt, mert a zsúfoltság a hűtési kapacitást is rontja.
Bevásárláskor pedig figyeljünk oda, hogy minél előbb minden bekerüljön a hűtőbe! Ez megemelheti a hőmérsékletet, így ilyenkor érdemes növelni a teljesítményt.
Az alábbi tartományokat tartsuk szem előtt!
Mi kerüljön a hűtőbe?
A válasz egyáltalán nem olyan egyértelmű, mint azt elsőre gondolnánk. Sok olyan élelmiszert bezsúfolunk a hűtőbe, amelyek teljesen jól éreznék magukat hűtés nélkül is.
A romlandó élelmiszerek – mint a húsok, halak, tejtermékek, maradékok – jó táptalajt biztosítanak a baktériumoknak, ezért igénylik a hűtést. Ugyanez a helyzet a tartós, de felbontott élelmiszerekkel: a szószokkal, lekvárokkal, kinyitott konzervekkel, UHT-tejjel is.
Azonban sok zöldséget, gyümölcsöt nem kell hűtőben tárolni, ugyanis ott hidegérzékenységük miatt hamarabb megromolhatnak. Ilyen a banán, a paradicsom, a dinnye, a hagyma, a fokhagyma, a burgonya, a gyömbér, a mangó, az ananász, a paprika, az édesburgonya is. Ezek jól megvannak a kamrában.
Nem kell hűtőbe tenni a tojást és a pékárut sem. A péksütemények hamarabb kiszáradnak a hűtőben, így érdemes inkább lefagyasztani őket.
Tárolási zónák – Fontosabb, mint gondolnánk!
Az élelmiszer-biztonság nem játék, ezért a „mit hova tegyünkk a hűtőben” kérdése nagyon is fontos. Nézzük, mit hol érdemes elhelyezni!
Fontos, hogy mindig lefedve, becsomagolva tároljuk az élelmiszert, így elkerülhetjük a szennyeződését és az idő előtti romlását.
Meddig tárolhatjuk a hűtőben az ételeket?
Bevásárlás után jó, ha minél előbb a hűtőbe tesszük az élelmiszereket. Vannak ugyanis gyorsabban romló élelmiszerek, amelyek nem szeretik, ha sokáig utazgatunk velük.
Az élelmiszereken lévő minőségmegőrzési és fogyaszthatósági idő árulkodó. A minőségmegőrzési idő azt az időpontot mutatja, amelyet követően az élelmiszer veszít a minőségéből, de még fogyasztható.
A fogyaszthatósági idő úgy értendő, hogy a feltüntetett időpontot követően jobb, ha már nem esszük meg az ételt.
Az alábbi ábrán láthatjuk, mit meddig tárolhatunk a hűtőben:
Tiszta hűtő, rendes ház?
Nehéz észben tartani, mi is van a hűtőben: folyamatosan bekerülnek új ételek, és az is előfordul, hogy úgy elpakolunk valamit, hogy csak napok, hetek múlva találjuk meg. Ezért jó gyakorlat heti egyszer (célszerűen bevásárlás előtt) átnézni a hűtő tartalmát.
Szétválogathatjuk, mi romlott meg, mit kell sürgősen elhasználni. Havonta egyszer pedig jó, ha kipucoljuk az egész hűtőt. Ehhez az alábbiakat tartsuk szem előtt!
Energiatakarékosság hűtőfronton – Hogyan fogyasszon kevesebbet?
A hűtő az az elektronikai berendezés, amely az év minden napján 0–24-ben működik. Ez nyilvánvalóan energiát emészt fel, ezért jó, ha észben tartunk néhány energia- és költséghatékony tippet!
Egy jól működő, rendszeresen kitisztított hűtő nemcsak az élelmiszereink biztonsága, hanem az egészségünk és az energiafelhasználásunk miatt is fontos eszköz.
Arról nem is beszélve, hogy a világszinten is horribilis mértékű ételpazarlást is csökkenthetjük, ha vigyázó tekintetünket időnként a hűtőnkre vetjük!
Borítókép: elements.envato.com