Védekezzünk a HPV ellen!
Egy vírus, ami rákot okoz, ugyanakkor oltással védekezhetünk ellene – ezzel az ellentmondásosnak tűnő állítással találkozhatunk, ha a HPV kerül szóba. Mit kell tudnunk a humán papillomavírusáltal okozott betegségekről?
A HPV-t elsősorban a méhnyakrákkal összefüggésben szokták említeni, de az utóbbi években fény derült arra, hogy ennél többről van szó, a HPV nemcsak a méhnyakon tud laphámrákot előidézni, hanem a férfi és a női nemiszervek egész területén, valamint a végbélben, sőt a szájüregben is.
Ezenkívül van egy másik probléma, amiért a HPV tehető felelőssé, ezek a nemi szervi szemölcsök, amik persze nem olyan veszélyesek, mint a rákos elváltozások, de rendkívül gyakoriak és roppant kellemetlenek. Úgyhogy a HPV mint kórokozó elég szerteágazó területet ölel fel.
Naivnak tűnhet a kérdés, de ez egy új vírus? Vagy vannak adatok arra, hogy már korábban is létezett?
Sajnos sok ezer éve velünk van, már az ókori görögök is ismerték, a középkorból is vannak feljegyzéseink erre vonatkozólag, de akkor még nem tudták, hogy ettől a kórokozótól alakulnak ki a kellemetlen szemölcsök, a kondilómák, azt pedig, hogy a méhnyakrákért is felelős, csak az utóbbi időben fedezte fel az orvostudomány.
Akkor óriási vívmány, hogy létezik ellene védőoltás. Ez ugyan nem kötelező, de ha jól tudom, a 12 év körüli korosztálynak ingyenes.
2006-ban, Amerikában jelent meg először a négykomponensű védőoltás, amely a két leggyakoribb tumort okozó és két, szemölcsöt kiváltó vírus ellen védett, most már elérhető a kilenckomponensű, amelyben két szemölcs elleni és hét daganatellenes védelmi komponens található.
Mindkettő körülbelül 90%-os hatékonysággal fedi le a szóba jövő kórokozók spektrumát, ez most már egy nagyon hatékonynak és biztonságosnak mondható megoldás. A HPV elleni védekezés egyébként azért körülményes, mert ez gyakorlatilag az egész intim területen bárhol megjelenhet, az óvszer pedig csak azt a területet védi, amit befed.
Óriási előrelépés, hogy a világ számos országában a hetedikes lányokat és már a fiúkat is oltják. Először a férfiakra csak úgy tekintettek, mint a betegség tünetmentes hordozóira, de ma már tudjuk, hogy őket is érinti a péniszrák és az anális laphámrák.
És ami talán még ennél is fontosabb, a szájüregi rákoknak is van egy jól körülhatárolt része, ami a nyelvgyök és a mandulák területén jelentkezik,és a HPV váltja ki. Ez például sokkal gyakoribb a férfiaknál mint a nőknél.
Tehát a férfiak egyáltalán nem mellékes szereplők ebben a témában, ugyanúgy kell védeni őket is, mint a nőket.
Felnőttek is olthatók?
Igen. Eleinte azt hitték, hogy a szexuálisan még nem aktív, 9 és 26 év közötti személyeket lehet csak oltani, de az eltelt 15 évben kiderült, hogy gyakorlatilag felső korhatár nélkül bárkit érdemes beoltani, nem csak azokat, akik még nem találkoztak a vírussal.
Arra is rájöttek, hogy annak, akinek nemcsak HPV-fertőzése, de HPV-betegsége is van, tehát már gyógyítani kellett, akár szemölccsel, akár rákkal, annak is érdemes felvennie az oltást, mert ezeknek a problémáknak az elég gyakori kiújulását meg tudja akadályozni.
Borítókép: sotck.adobe.com
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Már az 1600-as években használtak kokaint Európában
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!