Sebek, hegek és kezelésük
Ön választotta témánkul a sebkezelést, nem véletlenül: komoly tapasztalata van a műtéti hegek ápolásában.
Igen, nem titok, a kisfiamnak, akit örökbefogadtunk, volt egy szívzöreje, amit kamrai sövényhiány okozott, ezért öt hónaposan meg kellett műteni.
Szerencsére ma már teljesen egészséges, és a műtéti heget is csak egy halovány vonal jelzi, mivel sikerült kitapasztalnom, melyik a legmegfelelőbb kezelés a számára.
Nálunk a cink-hialuronát-tartalmú kenőcs vált be, de ez persze egyéni, és függ a seb jellegétől is. Rendkívül jó kozmetikumok, készítmények kaphatók már erre a célra, de érdemes orvossal, bőrgyógyásszal is konzultálni, pláne, ha feltűnő helyen, például arcon található a beavatkozás nyoma.
A plasztikai sebészetnek is van olyan ága, amely kifejezetten az operációk nyomainak eltüntetésére szakosodott.
Igaz az, hogy a gyerekeknél hamarabb bekövetkezik a sebgyógyulás?
Igen, de ez nemcsak az életkortól függ, a genetika és rengeteg külső körülmény befolyásolja. Van, akinél gyorsabb, és van, akinél lassabb ez a folyamat.
Mik az általános tudnivalók a sebkezeléssel kapcsolatban?
Az első lépés a fertőtlenítés. Ha nem áll rendelkezésre jódtartalmú vagy alkoholos készítmény, a tiszta víz is megteszi.
Viszont, ha lehetséges, próbáljuk megállapítani, hogy került-e szennyeződés a sebbe.
Azt mindenki tudja, hogy a rozsdás vas okozta sérülés tetanuszoltással jár, de a termőföld, trágya is tartalmazhatja a merevgörcsöt okozó baktériumot, úgyhogy ha fennáll a fertőzés veszélye, forduljunk orvoshoz.
Természetesen akkor is menjünk el az ügyeletre, vagy hívjunk mentőt, ha a sérülés komoly vérveszteséggel jár, a seb hosszú vagy mély, és nem állítható el a vérzés.
Ha fennáll annak a lehetősége, hogy idegen test került a sebbe, erről tájékoztassuk az orvost, mivel neki a szaktudása és az eszközparkja is annyira speciális, hogy alkalmas a problémás szennyeződések, szerves vagy szervetlen anyagok eltávolítására.
Ha pedig nincs nagy baj, akkor az otthoni elsősegély doboz is sokat segít, amelynek elengedhetetlen tartozéka a ragtapasz, de legalább ilyen fontos kellék lehet a sebösszehúzó tapasz is – ez vékony és kevésbé nyúló szalagokból áll, amelyek ügyes felhelyezésével a komolyabb vágások is könnyedén összehúzhatók.
Mi a helyzet a műtétek során létrejött sebekkel, hegekkel?
A kórházból való távozáskor, a zárójelentésben és szóban is részletesen ellátják a beteget tudnivalókkal, tanácsokkal, és elmondják azt is, mit szükséges beszereznie a sebkötözéshez, ápoláshoz, fertőtlenítéshez.
Így leggyakrabban a betegek első útja hozzánk vezet. Egy gyógyszertár szinte minden olyan kötszerrel, tapasszal, kenőccsel vagy fertőtlenítővel rendelkezik, amivel egy kórház.
Az előfordulhat, például a tapaszok esetén, hogy nincsen minden méretből raktáron, de a legtöbb patika órák alatt pótolni tudja a hiányzó termékeket.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Arany Szeptember: összefogás a gyermekkori daganatok korai felismeréséért
- Visszafordítható-e a szívelégtelenség?
- Korábban jöhet a pubertás a parfümök és a kozmetikumok miatt
- Százezreket érint a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése
- Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának
- Öt másodpercre van szükség a békésebb vitákhoz
- Kiégés ellen: hétféle módon is kipihenhetjük magunkat
- A macskák majdnem fele apportíroz
- Fejfájás, fülfájás, kattogás? Az állkapocsízület is lehet a baj forrása
- Hogyan diagnosztizálható a PTSD?
- Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez
- Szeptember, a tüdőfibrózis hónapja
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!