Útipatika a Marsra
No de mi a helyzet az űrutazással? Ez bizony sokszorosan nehezített terep. Például az egyik legfontosabb készítmény az asztronauták számára az altató.
Az még csak hagyján, hogy nem tudnak sem lefeküdni, sem felkelni, hiszen a súlytalanságban nincs se fent, se lent, de még éjszaka sincs, mivel 24 óra alatt tizenhatszor megy le és kel fel a nap, így teljesen felborul az űrhajósok cirkadián ritmusa, azaz az alvást és az ébrenlétet szabályozó biológiai órájuk megzavarodik.
Ehhez képest az már csak parányi kényelmetlenség, hogy a falhoz szíjazva kell aludniuk. Ugyanakkor az altató, amit szednek, különleges hatóanyagokból áll, ugyanis életbevágó, hogy az ébredés után reflexeik, reakcióképességük tökéletes legyen, a készítmény alkalmazása nem okozhat kábaságot vagy érzékszervi tompultságot.
Természetesen ők sem nélkülözhetik az émelygés és hasmenés elleni készítményeket, bár vélhetőleg az ingerküszöbük magasabban van, mint a kanyargós autóúton utazó gyerekeké, de azért egy rakétakilövés az ő szervezetüket is megviseli.
A gyomorproblémák pedig az űrutazást megelőző karantén és az ellenőrzött élelmiszerek ellenére gyakorta fellépnek, ugyanis a csontok és az izmok mellett a bélflórának sem barátja a súlytalanság.
Van azonban egy nagyon veszélyes ellenség is, ami különösen ártalmas az emberre, de még a gyógyszereket is hamarabb lebontja, mint ameddig a szavatosságuk tart.
Ez a kozmikus sugárzás, amitől a Földön védve vagyunk, de az űrben fokozottan ki vagyunk téve a káros hatásainak.
Az űrhajósok számára is nélkülözhetetlenek a fájdalomcsillapítók, de ezek lenyelése sem olyan egyszerű feladat, mivel az a korty víz, amivel bevennék a kapszulát, egészen másképp viselkedik, mint a Földön,és infúziót sem lehet bekötni egy Föld körüli pályán keringő űrhajó fedélzetén, sőt injekcióval se nagyon próbálkozhatnak, hiszen az a buborék, aminek nem ajánlatos a vénánkba kerülnie, most egészen másképp viselkedik, mint a földi fecskendőkben.
Mindenesetre az a trend, hogy a világűrbe csak szuperegészséges, különlegesen kiképzett emberek jutnak el, megváltozni látszik, és bár az űrturizmus ma még éppolyan elérhetetlennek tűnik a számunkra, mint a 30-as évek elején egy tengerentúli repülőút, elképzelhető, hogy a nem túl távoli jövőben az átlagemberek számára is megfizethetőlesz az űrutazás.
Méghozzá egészségügyi kockázatok nélkül.
Köszönjük dr. Ducza Eszternek, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi KarGyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézete egyetemi docensének, hogy szakértelmével segített cikkünk megírásában.
Kiemelt kép: Envato
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Már az 1600-as években használtak kokaint Európában
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!