Az éleslátás mindenkié!
A korral jelentkező látásromlás természetes folyamat?
Igen, a szemészeti elváltozásokat senki sem kerülheti el, ez előbb-utóbb mindenkit utolér. Rögtön itt a presbyopia, ami félelmetesen hangzik, de pusztán csak az olvasószemüveg-igényt jelenti, amit, valljuk be, sokan nehezen élnek meg. Nem csak azért, mert macerás, de azért is, mert a szemüveg látványos jele annak, hogy múlik felettük az idő. De ez nem kóros állapot, egyszerűen csak a szem alkalmazkodási és fókuszálási képességének csökkenése.
A másik gyakori jelenség a szemszárazság, ez általában 50 év felett jelentkezik és a megváltozott minőségű könny okozza. Leggyakoribb tünete a szárazság- és idegentestérzés, melyet a kevés könny, illetve a könny csökkent zsírtartalma okoz. Ezen műkönnyel könnyen lehet segíteni. A szemlencse korral járó elváltozása lehet a szürkehályog, melyet ma már ambuláns műtét keretében, műlencse beültetéssel orvosolnak.
Sokat hallani a makuladegenerációról, amely állítólag még vakságot is okozhat. Hogyan lehet védekezni ellene?
A látóideghártya degeneratív betegségéről van szó, az éleslátásért felelős ideghártya-terület, a sárgafolt elváltozásáról.
A makuladegeneráció leggyakoribb rizikófaktora a dohányzás és az életkor, de genetikus tényezők, mikrotápanyaghiány, a szív- és érrendszeri betegségek, a szemgolyó keringésének megváltozása, a túlzott UV-sugárzás is szerepet játszhat a kialakulásában. A pontos okokat azonban nem ismerjük.
Két fő típusa van: a száraz makuladegeneráció során a látóideghártya legkülső rétege elvékonyodik, kezdetben a károsodás mértéke minimális, később viszont fokozatos és folyamatos látásromlást okoz.
A nedves makuladegeneráció pedig azt jelenti, hogy kóros vérerek nőnek a sárgafolt alatti érhártyából a látóideghártyába, és ezekből folyadék szivárog.
Időseknél tipikus panasz, hogy „éppen azt nem látom, amire nézek”...
Ennek az az oka, hogya centrális látás torzzá és homályossá válik, ugyanakkor a perifériális látás viszonylag jól működik. Az ismert terápiák arra irányulnak, hogy a károsodás folyamatát lelassítsák, súlyosbodását megakadályozzák. Minél korábban ismerik fel a betegséget, annál nagyobb az esély a megmaradt látás fenntartására.
Többféle kezelés létezik, melyek alkalmazását a betegség stádiuma szabja meg. A szem belsejébe adott, érképződést gátló anyag lassíthatja a folyamatot, jelenleg ez a leggyakoribb kezelési mód, amely hatékony ugyan, de rendszeres gyakorisággal meg kell ismételni a kezelést a szükséges hatás fenntartásáért.
Lézeres terápiát is szoktak alkalmazni, ezzel elzárják a kórós ereket, így csökkentik a kialakult érújdonképződések (erek burjánzása olyan szövetekben, melyek normálisan érmentesek) mennyiségét. Ritkábban kerül sor a fotodinámiás kezelésre, amellyel szintén a kóros erek elzárása a cél.
A dohányzás elhagyása, az egészséges életmód, a megfelelő táplálkozás és folyadékbevitel, a káros UV-sugaraktól és a digitális eszközök által kibocsátott kék fénytől való védelem is nagy jelentőséggel bír.
Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni: az idősebb korosztálynak szükséges a rendszeres, évenkénti látásellenőrzés, panasz esetén pedig minél előbb fel kell keresni a szemész szakorvost.
Nem tud most részt venni látásvizsgálaton? Töltse le kuponját, mely év végéig beváltható.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Áttörés a légúti fertőzések kezelésében
- Bőrtisztítás, fürdetés, hajmosás. Babaápolás természetesen
- A leggyakoribb hibák a cukorbetegség kezelésében
- Nagyobb a demencia kockázata a focistáknál
- Testképzavar, evészavar
- Egyszerűnek hitt életmódváltással is veszélybe sodorhatjuk az egészségünket
- Hatalmas előrelépés az orvostudományban: megalkották a funkcionális kollagént
- Mozgással a stressz ellen
- Útipatika a Marsra
- Így hat az óraátállítás a szervezetünkre
- Edzéstippek tavaszra
- Dés László: „A sikert nem mi csináljuk, hanem a közönség”
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!