Évvégi elsősegély
2010. 12. 27.
Szerző: Zimre Zsuzsa
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Címkék:
Kérdezze meg gyógyszerészét!
Ünnep
Ebből az őrületből a gyógyszerészek sem maradnak ki: ebben az időszakban sokan fordulunk hozzájuk, hol ezzel, hol azzal a problémával.

Az év vége felé a szervezetünk nagy próbatétel előtt áll. Közeledik az ünnepi időszak, amely mind mentálisan, mind fizikailag megterhelő lehet számunkra. Ráadásul minderre télen kerül sor, amikor szervezetünk legnagyobb „segítőtársa", az immunrendszerünk is kimerül. Joggal érezhetjük azt, hogy tenni kell ellene, sőt jó lenne, ha meg tudnánk előzni a kiszolgáltatott állapotot.
A munkahelyi stresszt felváltja, vagy inkább megfejeli az év végi készülődéshez kapcsolható otthoni stressz. Elég csak arra gondolnunk, milyen nehézségekbe ütközik a megfelelő ajándékok kiválasztása, beszerzése, a boltokban ilyenkor megforduló embertömeg elviselése. A téli időszakban ajánlott immunerősítő és multivitamin-készítmények (vitaminkombinációk, ásványi anyagok, nyomelemek speciálisan összeállított „keveréke") segítenek szervezetünk ellenálló képességének növelésében, és ilyen értelemben a stressz okozta nagyobb megterhelés hatása csökkenthető általuk.
Tudni kell azonban, hogy ezen készítmények teljes hatásának kifejlődéséhez több hét szükséges, így célszerű a szedésük elkezdését már az őszi időszakra programozni. A gyógyszertárakban kapható készítmények között számos különbség van, így mindenképpen javasolt a szakemberek véleményének kikérése.Mi az, ami jó, ha van otthon a házi patikában? Év végén több hivatalos ünnepnap van, amikor a gyógyszertárak is zárva tartanak.
Természetesen a nagyobb településeken van gyógyszertári ügyelet, de ez nem egységes rendszer szerint kerül megszervezésre, így településenként eltérő megoldásokkal találkozhatunk. A kellemetlenségek elkerülése érdekében ajánlatos ezen időszakra kicsit felfrissíteni házi patikánk gyógyszerkészletét. Szinte biztos, hogy munkaszüneti napon ér minket baleset vagy tör ki rajtunk a betegség. Mindenképpen érdemes otthon tartani a szokásos gyermekgyógyszerek mellett a család többi tagjának is adható láz- és fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, hasmenést mérséklő, gyomorsavat csökkentő gyógyszereket.
Javasolt kisebb égési sérülések kezelésére használatos bőrfertőtlenítő, -ápoló, regeneráló habokat, kenőcsöket is tartani a házi patikában. Nem árt felfrissíteni a kötszerkészletet sem (mullpólyák, mull-lapok, rugalmas pólyák, ragtapaszok). A túlzott táplálékfelvétel, főleg a cukros sütemények fogyasztásakor fellépő puffadás már hatékonyan csökkenthető, vagy akár ki is védhető puffadásgátlókkal. Az év végi időszakban ne felejtsük el a rendszeresen szedett gyógyszereinket felíratni és kiváltani, hiszen nemcsak a gyógyszertárak vannak zárva, hanem a körzeti orvosi rendelők is.Honnan lehet tájékozódni arról, melyik patika az ügyeletes, amennyiben baj lenne?

A másik járható út az, ha az interneten kutakodunk. Számos országos és regionális honlap közzétesz ilyen jellegű információt, de a leghitelesebb információforrás az ÁNTSZ honlapja. Itt régiókra bontva találhatjuk meg a településeket, majd a minket érdeklőt kiválasztva elolvashatjuk a hivatalos ügyeleti rendet. Az ünnepi ügyeletekben a betegszám jelentősen megnő.
Sajnos az indokolatlan megkeresések száma is, de ezt el kell fogadni. Ajándékot lehet venni a patikákban, vagy ez nagyon különös elképzelés? Karácsony közeledtével megnő a patikákban is azoknak a száma, akik ajándékot keresnek.
A gyógyszertárban is kaphatók az ünnepekre előkészített ajándékcsomagok, melyekben kozmetikumok, esetleg táplálékkiegészítők vagy más, az egészség megtartását célul kitűző készítmények találhatók. Ajándékötleteink kiegészítéseképpen érdemes megnézni ezeket. Létezik olyan csodaszer, mely segíthet kezelni a másnaposságot?
A szilveszteri összejöveteleken nagyon könnyű túlzásba vinni az alkoholfogyasztást. A pillanatnyi örömérzetet másnap az alkohol lebontásából származó anyagok kellemetlen hatása váltja fel. Már kapható a kereskedelemben olyan készítmény, ami ezek lebontását gyorsítja, így a másnaposság érzetét csökkenti, de meg kell jegyezni, hogy ezek, bár úgy néznek ki, mégsem gyógyszerek, hanem táplálékkiegészítők.
Sokan sokféle trükkre esküsznek a macskajaj kivédésére, de igazán meggyőző, mindenki számára eredményes megoldás nincs. Aki tudja, hogy melyik az a (gyógy)szer, ami csökkenti a nem kívánt hatások intenzitását, az legyen előrelátó, és készítse oda az éjjeliszekrényre.
A cikkben hivatkozott linkek:
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Kvíz
Olvassa el a Szimpatika magazint és válaszoljon a kérdésekre!
Tematikus kvíz
Böngésszen a honlap cikkei között és válaszoljon a kérdésekre!
A nyitólapról ajánljuk
Áprilisi akció
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
*** Fertőtlenítők alkalmazásakor ügyeljen a biztonságra! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!
**** Biocidok alkalmazásakor ügyeljen a biztonságra! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
*** Fertőtlenítők alkalmazásakor ügyeljen a biztonságra! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!
**** Biocidok alkalmazásakor ügyeljen a biztonságra! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!
Friss cikkeink
- A fejfájás különböző típusai
- Családbarát kórházi innovációk – járvány idején
- Hosszabb nyarak, rövidebb telek várnak ránk
- Már vizsgálják, hogy használható-e kétféle vakcina az oltáshoz
- Hány tonna meteorit hullik a Földre évente?
- Az állatoknál is ragályos az ásítás
- Miért romlik a látás a terhesség alatt?
- Mozgásszervi betegségekre fókuszál a SOTE előadása
- Mit tartalmaznak az étrend-kiegészítők?
- A vér befolyásolja a madarak téli hőtermelését
- Őssejteket is bevetnének a koronavírus-fertőzés gyógyításában
- Családtervezés a XXI. században
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el