Milyen gyógyszereket adhatunk a gyermekünknek?

Forrás: egeszsegvonal.gov.hu
Gyermekek esetében a legtöbb betegség mindenféle gyógyszeres kezelés nélkül meggyógyul. Szükség lehet azonban fájdalomcsillapító gyógyszerek vagy antibiotikumok időszakos alkalmazására a jobb közérzet, a szenvedés megszüntetése és a mihamarabbi felépülés érdekében.
▾ Görgessen tovább, cikkünk az ajánló után folytatódik! ▾

A gyógyszerek adagolását illetően nagyon fontos, hogy mindig be kell tartani az ajánlott egyszeri dózist, az egyszerre, illetve egy nap alatt beadható maximális adagot, illetve a két dózis beadása közötti minimális időt. Ezek be nem tartása esetén akár életveszélyes állapot is kialakulhat gyermekénél. Bármilyen gyógyszer alkalmazása előtt olvassa végig figyelmesen a betegtájékoztatót. Fájdalomcsillapító gyógyszer alkalmazására általában akkor van szükség, ha olyan mértékű a gyermek fájdalma, amely már kellemetlenséget okoz számára. Gyermekeknél a leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok a paracetamol és az ibuprofen.

Forrás: pexels.com/Polina Tankilevitch

Abban az esetben, ha gyermekének az egyik hatóanyagot tartalmazó készítményt adott, és nem javult az állapota, viszont a következő dózis még nem adható be, a fájdalom- és lázcsillapítás érdekében alkalmazható a másik hatóanyag. Például, ha a paracetamol nem éri el a kívánt hatást, fontos, hogy ne a következő paracetamol adagot adjuk be korábban, hanem inkább adjunk ibuprofent, mivel a nem megfelelő időközönként adagolt paracetamol nem kívánt mellékhatásokhoz vezethet. Így a hatékony tüneti kezelés érdekében alkalomszerűen felváltható az egyik hatóanyag a másikkal. A két hatóanyag rendszeres váltogatásáról azonban kérje ki házi gyermekorvosa véleményét. A paracetamol 1-2 hónapos kortól adható fájdalom és láz csillapítására, vagy akkor, ha a csecsemő testsúlya meghaladja a 4 kg-ot. Az ibuprofen tartalmú készítmények 3 hónapos kortól (és ha a csecsemő testsúlya meghaladja az 5 kg-ot) adhatók fájdalom és láz csillapítására. Ha gyermeke asztmás, kerülje az ibuprofentartalmú készítményeket. Gyerekek esetében szintén kerülje az acetilszalicilsav-tartalmú készítményeket lázcsillapításra, ha gyermeke valamilyen fertőzésben szenved, mert körükben súlyos nem kívánt mellékhatások alakulhatnak ki (Reye-szindróma).

Forrás: pexels.com/Polesie Toys

A legtöbb gyermekkori fertőzést vírusok okozzák, amelyekre az antibiotikumok hatástalanok. Ezért gyermekek esetében általában nincs szükség antibiotikumra az egyszerű lefolyású légúti fertőzések esetében. Ha a házi gyermekorvos mégis antibiotikumot rendel a gyermekének, kiemelten fontos, hogy tartsa be az utasításait a gyógyszer bevételének napi adagjával, pontos bevételi idejével és a kezelés időtartamával kapcsolatban. Bármilyen kérdés esetén keresse fel házi gyermekorvosát.

A gyermekek esetében nem számít székrekedésnek, ha nincs mindennap széklet. Ha azonban a gyermeknek hasi panaszai vannak a ritka székletürítés miatt, keresse fel házi gyermekorvosát. Ezenfelül kiemelten fontos, hogy fokozza gyermeke rost- és folyadékfogyasztását, és ne alkalmazzon hashajtó gyógyszereket orvosa utasítása nélkül.

Amennyiben gyermeke elalvási problémákra panaszkodik, keresse fel házi gyermekorvosát, mert a legtöbb felnőtteknek adható altató nem adható gyermekeknek, ami különösen csecsemőkre igaz.

Forrás: pexels.com/Pavel Danilyuk

Mire érdemes figyelni, ha a háziorvos gyógyszert rendel?

Ha a házi gyermekorvos receptre ír fel gyógyszert, tájékoztatja a szülőt:

a gyógyszer teljes nevét illetően,

milyen gyakran alkalmazandó az adott gyógyszer,

a napi maximális dózist illetően,

étkezés előtt vagy után kell bevenni,

a mellékhatásokról.

Ha gyermekének bármilyen gyógyszerallergiája van, feltétlenül tájékoztassa házi gyermekorvosát gyógyszerrendelés előtt. Ha gyermekének nehézséget okoz a tablettás készítmények lenyelése, kérje meg házi gyermekorvosát, hogy szirup formájában kapható készítményt rendeljen. Az előnyös hatások mellett minden gyógyszernek lehetnek mellékhatásai. A leggyakoribb mellékhatások a kiütések, a gyomorfájdalom és a hasmenés. Bármilyen mellékhatás megjelenése esetén feltétlenül tájékoztassa a gyermek kezelőorvosát. Ne változtasson addig a gyógyszer adagolásán, és ne hagyja abba a gyógyszer adását, amíg a gyermek kezelőorvosa nem utasítja erre. Jegyezze meg, melyik készítmény milyen mellékhatást okozott gyermekének, így a későbbiekben más hatóanyag alkalmazásával ezek a mellékhatások elkerülhetők.

Forrás: Pexels.com/Lisa Fotios

Csecsemők és kisgyermekek esetében a gyógyszerek elsődlegesen szirup (melyet egy fecskendő segítségével kell a szájba adagolni) vagy végbélkúp formájában adandók a könnyebb beadás és a pontos dozírozás érdekében. Nagyobb gyermekek esetében a tablettás kiszerelés választandó. A tablettát a gyártó ajánlása szerint vagy szét kell rágni, vagy bizonyos mennyiségű folyadékkal egyben lenyelni.Fontos a gyógyszerek tárolásával kapcsolatban néhány szabály betartása a kisgyermekes családokban. Kiemelten fontos, hogy olyan helyen tartsa a gyógyszereket, ahol a gyermeke nem férhet hozzá. Kiváló tárolónak bizonyulhat a konyhaszekrény egy magasan elhelyezkedő rekesze. Tartsa az összes gyógyszert a gyári dobozában. Ne alkalmazza a gyógyszert, ha lejárt a szavatossága, hanem vigye vissza a legközelebbi gyógyszertárba. Ne adjon gyermekének másnak felírt gyógyszereket. Az édes szirupokból, gumicukor formájú vitaminokból, fájdalomcsillapítókból se lépje túl az ajánlott mennyiséget.

 

 

Ajánlataink

Neo Citran Cold and Sinus por belsőleges oldathoz 10x
Neo Citran Cold and Sinus por belsőleges oldathoz 10x
3379 Ft
Octenisept külsőleges oldat 50ml
Octenisept külsőleges oldat 50ml
2749 Ft
Otrivin Rapid 1 mg/ml oldatos orrcsepp (0.1%) 10ml
Otrivin Rapid 1 mg/ml oldatos orrcsepp (0.1%) 10ml
1899 Ft
NiQuitin Clear 21 mg transzdermális tapasz 7x
NiQuitin Clear 21 mg transzdermális tapasz 7x
4699 Ft
Algoflex Forte Dolo 400 mg filmtabletta 30x
Algoflex Forte Dolo 400 mg filmtabletta 30x
3529 Ft
Algopyrin 500 mg tabletta 20x
Algopyrin 500 mg tabletta 20x
2699 Ft
Actival Extra filmtabletta 120x
Actival Extra filmtabletta 120x
6899 Ft
Béres Csepp Extra belsőleges oldatos cseppek 4x30ml
Béres Csepp Extra belsőleges oldatos cseppek 4x30ml
5799 Ft
Eurovit Oliva-D Forte 3000NE kapszula 60x
Eurovit Oliva-D Forte 3000NE kapszula 60x
3279 Ft
Hepacontur étrend-kiegészítő tabletta 30x
Hepacontur étrend-kiegészítő tabletta 30x
2099 Ft
Septolete Extra 3 mg/1 mg szopogató tabletta Citrom-Méz ízű 16x
Septolete Extra 3 mg/1 mg szopogató tabletta Citrom-Méz ízű 16x
2099 Ft
Béres Magnézium 250mg+B6 filmtabletta 120x
Béres Magnézium 250mg+B6 filmtabletta 120x
3349 Ft
Kalmopyrin 500 mg tabletta 24x
Kalmopyrin 500 mg tabletta 24x
1879 Ft
Linex Flora élőflórát tartalmazó étrend-kiegészítő kapszula 28x
Linex Flora élőflórát tartalmazó étrend-kiegészítő kapszula 28x
3549 Ft
Mebucain Mint 2mg/1mg szopogató tabletta 20x
Mebucain Mint 2mg/1mg szopogató tabletta 20x
2049 Ft
Kaloba 20 mg filmtabletta 21x
Kaloba 20 mg filmtabletta 21x
3729 Ft
Bio-Quinone Q10 Super kapszula 60x
Bio-Quinone Q10 Super kapszula 60x
5899 Ft
Centrum A-tól-Z-ig Nőknek 50+ filmtabletta 30x
Centrum A-tól-Z-ig Nőknek 50+ filmtabletta 30x
3629 Ft
Cartidol 100 mg/g gél 50g
Cartidol 100 mg/g gél 50g
2349 Ft
Béres Vita-D3 Forte 3200 NE tabletta 120x
Béres Vita-D3 Forte 3200 NE tabletta 120x
3099 Ft
Nurodent fogínygél 15ml
Nurodent fogínygél 15ml
2799 Ft
Eurovit Multilong Immun kapszula 60x
Eurovit Multilong Immun kapszula 60x
3229 Ft
Angimed mentol szopogató tabletta 24 db
Angimed mentol szopogató tabletta 24 db
2449 Ft
Nicorette® Quickspray 1 mg/adag szájnyálkahártyán alkalmazott oldatos spray 2x13.2 ml
Nicorette® Quickspray 1 mg/adag szájnyálkahártyán alkalmazott oldatos spray 2x13.2 ml
7599 Ft
Advil Ultra Forte lágy kapszula 30 db
Advil Ultra Forte lágy kapszula 30 db
4149 Ft
Ambroxol-EGIS 30 mg tabletta 40 db
1929 Ft
NeoTuss Pronatural köhögés elleni szirup 95 ml
NeoTuss Pronatural köhögés elleni szirup 95 ml
2899 Ft
Defendyl Imunoglukan P4H kapszula 30 db
Defendyl Imunoglukan P4H kapszula 30 db
5999 Ft
AkusTone fülspray és AkusTone ALERT fülcsepp csomag 15 ml + 15 ml
AkusTone fülspray és AkusTone ALERT fülcsepp csomag 15 ml + 15 ml
2679 Ft

Olvasna még a témában?

Nyereményjátékok

Megfejtő

Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!

Facebook játék

Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!