Mi kerüljön a családi útipatikába?
Milyen készítményeket érdemes beszerezni a nyaralás előtt?
Ha tengerpart az úticél, akkor a napvédő mellett kiemelendő a napégés utáni kezelés, valamint a rovarok elleni védekezés. Ha erdősebb területre látogatunk, a rovarcsípésen túl biztosan lehet számítani néhány horzsolásra, tehát a szokásos kötszereken kívül bőr- és nyálkahártya fertőtlenítőszer is ajánlott.
Általánosságban az alábbiakat szoktuk javasolni:
- láz- és fájdalomcsillapító
- kötszerek, fertőtlenítő szerek
- görcsoldó
- napvédő szerek
- rovarriasztó és rovarcsípés kezelésére szánt készítmények
- antihisztamin készítmény
Milyen erősségű napozókrém használata ajánlott kisgyermekeknél, illetve mire figyeljünk a vízparti nyaralások esetén?
Meg kell különböztetnünk fizikai és kémiai fényvédő készítményeket. Előbbiek úgy fejtik ki hatásukat, hogy a bennük található apró részecskék visszaverik a napfény sugarait, amelyek így nem jutnak el a bőrig és nem károsítják azt. E előnye, hogy kevésbé allergizálnak, így hat hónapnál idősebb csecsemőknél és gyerekeknél alkalmazhatóak. Hátrányuk, hogy vastag fehér réteget képeznek a bőr felületén. Ezzel szemben a kémiai fényvédők a káros sugarak elnyelésével védik bőrünket. Előnyük, hogy kellemesebb érzést keltenek a bőrön, viszont gyakoribb az allergiás reakció lehetősége is.
Kisgyerekeknél mindenképp a fizikai fényvédők alkalmazása javallott és minimum 30, de inkább 50 faktoros krémet használjunk. Az európai ember bőre leégés nélkül körülbelül 8 percet bír ki védelem nélkül a napon. A fényvédők faktorszáma azt adja meg, hogy ez az idő hányszorosára bővíthető: pl. egy 50 faktoros krém alkalmazása esetén ez az idő 400 percre nyújtható. A nagyobbacska gyerekeknél már használhatóak a kémiai fényvédő krémek is, de ügyeljünk arra, hogy mennyi ideig tartózkodnak a napon. Mindkét típusú napvédővel pár óránként érdemes újrakenni a testünket a megfelelő védelem érdekében.
Hogyan óvhatjuk meg a gyerekeket a kullancs és egyéb rovarok csípéseitől, illetve hogyan kezelhetjük ezeket?
A megfelelő, zárt öltözettel sokat tehetünk a megelőzésért, de ha bekövetkezett a csípés, már számtalan kanál és csipesz áll rendelkezésre a kullancs eltávolításához. A rovarcsípések szinte mindig immunreakciót és hisztamin felszabadulást váltanak ki, ezért viszketésre és gyulladásra számítani lehet, azonban ha a kullancs eltávolítása után, a csípés helye körül körkörösen piros gyulladás jelenik meg, azonnal orvoshoz kell fordulni, mert nagy eséllyel Lyme-kórral fertőzött egyeddel volt dolgunk.A viszketést antihisztamin-tartalmú krémmel lehet enyhíteni, de arra figyelni kell, hogy némelyik fényérzékennyé teszi a bőrt, így ki kell kérni a gyógyszerész tanácsát.
Milyen hatóanyagokkal és kötszerekkel érdemes kezelni a kisebb sérüléseket, illetve mikor indokolt, hogy orvoshoz forduljunk ezekkel?
Mindenképp legyen a háztartásban olyan seb- és nyálkahártya fertőtlenítő szer, ami színtelen és nem csíp, ha közvetlenül seben alkalmazzák, ilyenekből már többféle is akad a patikákban. Mindig érdemes magunkkal vinni olyan sebtapasz csomagot, ami több méretet és darabot tartalmaz, vagy esetleg vágható kiszerelésű – ezzel a kombinációval szerencsére a felületi sérülések legtöbbjét házilag is el tudjuk látni. Ha a sérülés kiterjedése tenyér nagyságúnál nagyobb, célszerű egészségügyi ellátást kérni, mert az elfertőződés esélye, és így a gyógyulás időtartama is megnőhet.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Ínhüvelygyulladás: nem sorscsapás, van remény
- Lékai-Kiss Ramóna – A mértékletesség a kulcsszó
- Alvás közben is figyelnek ránk a kutyák
- Boldogság ősszel
- Szilva – Az őszi szezon egyik slágergyümölcse
- A terhességi diabétesz korai kimutatására alkalmas módszert fejlesztettek
- Ezek a gyógynövények a legjobbak a kamaszok bőrére
- Közösségben tanul az immunrendszer
- Támpontok iskolakezdéshez
- Korunk népbetegsége: az önbizalomhiány
- Ecet a lakásban: 13+1 tipp, mire használjuk
- A nőkért és a tudományért
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!