Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Génmódosítással gyérítenék a szúnyogokat

Módosítva: 10/9/2024 2 perc AktuálisGenetikatermészetKutatásrovarrovarírtófertőzésekKülföldRovarcsípésgénektermészetesbiogenetikafertőző betegségekÖsszes cikk
Az USA Florida államának déli részén egy életveszélyes betegségeket terjesztő szúnyogfajjal végeztek terepi kísérletet.

Az egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) nőstény egyedei felelnek az állam összes, szúnyogok terjesztette emberi fertőzéséért, mint például a dengue-láz, a Zika-vírus vagy a sárgaláz. Ahhoz, hogy ezeket a fertőzéseket megállítsák, nem szükséges az ökológiai szempontból fontos helyi szúnyogokat kiirtani, elegendő a terjesztő fajt, amely mindössze 4 százaléka az össz szúnyognépességnek – no de hogy válogatják le őket?

Ebben jelent segítséget a génmódosítás, amelyről a Smithsonian Magazine számolt be. Egy oxfordi biotechnológiai cég, az Oxitech állította elő azokat a génmódosított hím szúnyogokat, amelyek utódai, amennyiben nőstényként fogantak, a módosított génjük miatt még lárvakorukban elpusztulnak. Ahogy egyre kevesebb nőstény szúnyog tud emiatt kikelni, úgy apránként elfogy e faj népessége. E módosított szúnyogokkal már végeztek terepi teszteket Brazília, Malajzia, Panama, illetve a Cayman-szigetek területén, az USA-ban 10 éves engedélyezési eljárás után most vált lehetővé.

A floridai kísérletben a génmódosított hímeket meghatározott területeken engedték szabadon, abban bízva, hogy azok a vadon élő nőstényekkel párosodva a következő generációban már érezhető hatást érnek el. Ellenőrzésként a szakemberek visszafogással győződtek meg a kísérlet hatásáról.

Ez alapján a módosított hímek a természetesekhez hasonló életmódot folytattak, hasonló területeket jártak be. A megvizsgált 22 ezer, ezek hatására született szúnyogpete alapján pedig kiderült, hogy valóban nem érik meg a felnőttkort a nőstények, vagyis a nőstényekre nézve halálos gén jól teljesített. Az elvárásoknak megfelelően 2-3 hónap alatt eltűntek a területről a génmódosított egyedek, ez az önszabályzás pedig azt jelzi, hogy a természet szempontjából valóban biztonságos a módszer.

Hamarosan újabb kísérletbe kezdenek, Florida után Kaliforniában is, összesen 2,4 milliárd génmódosított hím szúnyogot engednek majd szabadon. Florida déli részén (a Florida Keys néven ismert zátony-szigetekből álló régióban) évente néhány tucat dengue-fertőzés történik, és a szakemberek abban bíznak, hogy a génmódosított szúnyogokkal sikerülhet a természetes ökoszisztémára lehető legkevésbé káros, ám mégis hatékony módon elérni a kívánt eredményt.

Az USA Florida államának déli részén egy életveszélyes betegségeket terjesztő szúnyogfajjal végeztek terepi kísérletet.