Mennyire „zöld” egy gyógyszertár?
2010. 11. 28.
Tudja Ön, mi történik a patikában leadott vényével? Hogy hová rakják a gyógyszerészek a patikai hulladékot? Miért adnak egyes gyógyszertárakban papírzacskót a nejlon helyett?

A 2002-ben alakult szervezet többrétű tevékenységet végez. Az egyik imponáló dolog, amit elértek az, hogy a patikában keletkező hulladékot szelektíven válogatva elszállítják, és azt újrahasznosítják. Gondoljunk csak bele, mennyi dobozt, papírt és egyéb hulladékot termel egy patika! Ez kerülhetne a kommunális hulladékba is (a veszélyes hulladékot külön cég gyűjti össze, a törvényi szabályozásnak megfelelően), de mindenki jobban jár, ha ezeket újra feldolgozzák.
Így lesz a régi vényekből újra papír, és a műanyag palackok is újjáalakulnak. Az ötlet a következő: a papírhulladékokat a gyógyszer-nagykereskedő cég szállítja el visszfuvarként, a raktárakban konténerekbe kerül, innen a hulladékhasznosító cég viszi a papírgyárba. Az alapítvány pénzt kap ezért, melyből többek közt az Év Környezetvédő Gyógyszertára címmel kitüntetett patikát is jutalmazzák.
Bár a tavalyi válság hatott a papíriparra is, ezáltal a felvásárlás gyakorlatilag megszűnt, Horváth Péterné, a kuratórium elnöke reménykedik abban, hogy a jól bevált szisztéma továbbra is tud működni. A vényekkel hasonló dolog történik. A személyes adatokat is tartalmazó papírokat három évig kötelező megőrizni, ezután megsemmisítésüket a bizalmas dokumentumokra vonatkozó szabályoknak megfelelően egy erre szakosodott cég végzi. A vények darálás után papírgyárba kerülnek, ahol új alapanyag készül belőlük.
A Szimpatika patikák részt vesznek a Ne kérj szatyrot programban, melynek célja, hogy kevesebb műanyag zacskó kerüljön a szemétbe. De nem csak a Szimpatika gyógyszertárak törődnek a csomagolóanyagokkal. Az alapítvány elérte, hogy a patikák összefogásával olcsóbb áron tudják beszerezni a papírzacskókat, így felválthatják azokkal a műanyagot. Ez azért is fontos, mert havonta kb. másfél millió zacskó kerül a vásárlókhoz, és onnan –feltehetőleg – a szemétbe.
Az igazán környezettudatos patikusok papírzacskóba teszik a megvásárolt árut, ha a vevő igényli a csomagolást. Horváth Péterné szerint a gyógyszerészeknek fontos tudni, hogy a környezet állapota befolyásolja az emberek egészségügyi állapotát. Szerencsére a programhoz csatlakozott 500 patika tulajdonosa már aktívan részt vesz a környezet állapotának megóvásában. Az alapítvány szerint minden szakmának érdemes lenne megnézni, mi az, amin változtatni tud, hogy környezetbarát legyen a munkahelye. Ők a gyógyszerészeknek újrafelhasznált papírt, újratölthető festékkazettákat, energiatakarékos égőket, és más, apróságnak tűnő dolgokat ajánlanak, mely praktikákat ha sokan átvesznek, érezhetően hatással lesz a környezetre.
Ezért is hirdetik meg évente az „Év Környezetvédő Patikája" díjat, melyre azok pályázhatnak, akik úgy gondolják, igazán sokat tesznek a környezetükért. A három éve kiosztott díj győztesei a patika energiatakarékos üzemeltetésével, a környékbeli gyerekeknek tartott környezetvédelmi felvilágosító előadással, illetve az összegyűjtött PET palackok egyszerű eljárással történő tömörítésével tűntek ki.
Ám az Alapítvány nem csak a patikák és ezen keresztül a lakosság tudatosabbá tételére figyel, gondol a jövő nemzedékre is. A fiatal gyógyszerészek számára létrehozott Rozsnyai Mátyás emlékversenyen különdíjjal jutalmazzák a legjobb környezetvédelmi témájú előadást.
A környezetvédő gyógyszerészek szem előtt tartják Sydney Smith mondását:
„A legnagyobb hiba, amit elkövethetünk az, ha nem teszünk semmit, mert azt hisszük, hogy csak keveset tehetünk."
„A legnagyobb hiba, amit elkövethetünk az, ha nem teszünk semmit, mert azt hisszük, hogy csak keveset tehetünk."
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Környezetvédelmi világnap – a nap, ami cselekvésre buzdít
- Sokan ismerik, de kevesen vallják be maguknak: párkapcsolati szorongás
- Komoly hatása van az alkoholnak az edzésed eredményére
- A tudomány is igazolta azt a trükköt, ami ráveszi a gyereket a rendrakásra
- Autizmus spektrumzavar diagnózisa mesterséges intelligencia segítségével
- Kapcsolatot találtak az alvási apnoe és az agyi elváltozások között
- Pikali Gerda: „Szeretnék egy kis nyomot hagyni a világban”
- Összefüggést találtak a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség és a méhnyakrák között
- A dió egy csoda!
- Hatástalan lesz a fogamzásgátló, ha rosszul tároljuk
- A tenger kedvező egészségügyi hatása
- „Sokkolta a családot, amikor cukorbeteg lett a 9 hónapos kislányunk ”
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!