A testedzésfüggőség csapdájában
Kun Bernadette és kutatótársai új publikációjukban azt is bemutatták, hogy a testedzésfüggőség evészavarokkal is társulhat, és hogy férfiaknál és nőknél eltérő utak vezethetnek a speciális viselkedési addikció kialakulásához.
A mindennapos sport kétségkívül jó hatással van mind a fizikai, mind a mentális egészségünkre. Az edzés nemcsak abban segít, hogy fittebbek legyünk és jobban érezzük magunkat a bőrünkben, de akár jobban is alhatunk tőle, és a stresszlevezetésben is fontos szerepet játszhat.
„Előfordul azonban, hogy megnövekedik az életünkben az edzésre fordított idő mennyisége. Ennek oka lehet akár versenyre való készülés, de akár a mindennapi negatív stressz, vagy épp a rossz hangulat enyhítése, elkerülése is. Ez önmagában még nem jelent függőséget. Abban az esetben azonban, ha a folyamatos edzésben látjuk a stresszes állapotokkal való megküzdés egyetlen módját, az komoly veszélyforrás lehet a függőség kialakulásához” – állapították meg a PPK kutatói.
Kun Bernadette, az ELTE PPK docense és munkatársai arra voltak kíváncsiak, milyen összefüggések tárhatók fel a testedzésfüggőség és a negatív pszichés állapotokkal való megküzdés között. Ezzel együtt azt is vizsgálták, hogy milyen szerepet játszhatnak mindebben az érzelemszabályozás zavarai és az evészavarok. Kutatásukkal nemcsak alátámasztották, hogy ezek között a jelenségek között összefüggések bonyolult hálója szövődik, de a testedzésfüggőség kutatásában elsőként arra is rámutattak, hogy férfiak és nők eltérő okokból esnek ennek a speciális viselkedési addikciónak a csapdájába.
Férfiaknál jellemzően a rossz lelkiállapot és az érzelmek szabályozásának, kifejezésének nehézsége járul hozzá a függőség kialakulásához, derült ki a kutatásból. Ebben az sem segít, hogy a tömegmédia azt sugallja, férfiként erőt és magabiztosságot kell sugározniuk, ha érzelmesek, azzal gyengének tűnhetnek. Ezek a körülmények is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy nehézséget okoz számukra érzelmeik egészséges szabályozása, kifejezése. Ezért a stressz és a rossz hangulat levezetésére az edzést kezdik használni.
A kutatók rámutattak: az érzelmek szabályozásának nehézségei, problémái nőknél is megjelennek. Ez vezethet olyan táplálkozási zavarok kialakulásának kockázatához, mint például az anorexia vagy a bulimia. Az evészavarokat pedig gyakran követheti a testedzésfüggőség. A negatív pszichés állapot és az azzal való megküzdés problémája vezet a táplálkozási zavarhoz, majd az érintett nők azért kerülnek a folyamatos edzés hatása alá, mert úgy érzik, ez is egy eszköz lehet arra, hogy elérjék a vágyott, torz ideált, a karcsúságot.
A PPK kutatói elsőként bizonyították empirikus adatokkal, hogyha érzelmeink szabályozása nagy nehézségeket okoz, az fontos szerepet játszhat a negatív stresszes állapottal való megküzdés és a testedzésfüggőség közötti kapcsolatban. A sportot a negatív érzelmek csökkentésére használjuk, de mint minden függőség, a viselkedési addikciók is járnak elvonási tünetekkel, és az életünk számos más területére is romboló hatással lehetnek. Ezek még több negatív érzelmet szülnek, amelyet még több edzéssel kell enyhíteni, ebből a körforgásból pedig már csak nagy nehézségek árán lehet kiszállni.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Nagyobb a demencia kockázata a focistáknál
- Testképzavar, evészavar
- Egyszerűnek hitt életmódváltással is veszélybe sodorhatjuk az egészségünket
- Hatalmas előrelépés az orvostudományban: megalkották a funkcionális kollagént
- Mozgással a stressz ellen
- Útipatika a Marsra
- Így hat az óraátállítás a szervezetünkre
- Edzéstippek tavaszra
- Dés László: „A sikert nem mi csináljuk, hanem a közönség”
- Új szakmai iránymutatás a helyes vérnyomás mértékéről
- 7 ok, ami miatt boldogtalannak érezhetjük magunkat
- A növényi alapú élelmiszerek fogyasztása segíthet megelőzni a demenciát
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!