A koncentrációs képesség javulhat az öregedéssel
Az eredmények alapján ráadásul két kulcsfontosságú készségről van szó: az új információkra történő odafigyelés és az adott helyzet lényeges részleteire történő fókuszálás egyaránt élesedhet az öregedéssel. Mindez azért is lényeges, mert ez a két készség olyan elengedhetetlen folyamatokban vesz részt, mint az emlékezet, döntéshozatal, önkontroll, sőt még a navigáció, matematika, nyelv és olvasás is.
Dr. Michael T. Ullmann idegtudós, a kutatás egyik vezetője elmondta, hogy ugyan erre a jelenségre már korábban is felhívták a figyelmet a tudósok kisebb vizsgálatokban, azonban most először sikerült mindezt széles léptékű kutatás során is alátámasztani.
Az eredmények pedig megváltoztathatják azt, ahogyan az öregedésről gondolkodunk. Feltételezhető ugyanis, hogy ezeket a szellemi képességeket életünk során olyan sokat gyakoroljuk, hogy az idő előrehaladtával bizony nem veszítünk belőle, hanem javulnak a képességeink.
Ráadásul ennek fényében a szellemi hanyatlás megelőzése érdekében szándékosan is tudjuk javítani a gondolkodási folyamataink egy részének hatékonyságát, ami segíthet az Alzheimer-kór és más demenciák kialakulásának megakadályozásában.
A dr. João Veríssimo vezénylete alatt végzett kutatásban több mint hétszáz fő vett részt, akik életkora 58 és 92 év között mozgott. A vizsgálat során a figyelem és a végrehajtó funkciók különféle aspektusait figyelték meg, amik a figyelem felkeltésében, az orientációban és a lényegtelen információk gátlási folyamatában vesznek részt. Mindhárom területet aktívan használjuk a mindennapok során is, és mindegyikért külön agyterület felel. A tudósok feltételezése az volt, hogy ez a három agyterület eltérő mértékben is öregedhet.
Az eredmények azt mutatták, hogy a figyelmi reakció az életkor előrehaladtával romlott. Ezzel szemben az orientációs készség és a gátlási folyamatok javultak - a feltételezések szerint azért, mert ezeket valóban lehet gyakorlással edzeni, míg a figyelmi reakció gyorsaságát nem, ezért abból könnyebben is veszítünk az idő során.
Dr. Ullman kiemelte, hogy eredményeik nem csupán az azzal kapcsolatos ismereteinket változtatják meg, hogy az öregedés hogyan hat a szellemi képességekre, hanem jelentős gyakorlati előrelépéseket is inspirálhatnak, többek közt az Alzheimer-kór és más demenciák területén.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Szimpatika akció
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Kvíz
Olvassa el a Szimpatika magazint és válaszoljon a kérdésekre!
Tematikus kvíz
Böngésszen a honlap cikkei között és válaszoljon a kérdésekre!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- A tüdőrák is krónikus betegséggé szelídülhet
- A légúti fertőzések megelőzésének 3 alappillére
- Egy betegség, amely tönkreteheti a gyermekkort
- Robotokkal a fogápolásért
- Mi történik az aggyal, miközben alkotunk?
- Hordozható „kabátujj” limfödéma kezelésére
- Elhízáshoz vezet a környezetszennyezés
- Idén is keresik az év védőnőjét
- Szarkalábak és szem alatti táskák – mi a megoldás?
- A befagyott váll szindróma a nőket és a cukorbetegeket veszélyezteti
- 109 településen irtják a szúnyogokat
- Világviszonylatban új rákkutatási eljárást dolgoztak ki
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!