Amit nem tudunk a Balatonról
A Nyílt nap a Limnológián című rendezvény célja, hogy bepillantást nyújtson a nagyközönségnek a Balaton élővilágába, valamint az édesvizek környezettani kutatásainak tevékenységébe – olvasható az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) közleményében.
A díjtalanul látogatható eseményen, 2021. július 16-án a tihanyi kutatóintézet parkjában kihelyezett akváriumokban a balatoni halfajok mellett makrogerincteleneket is láthatnak az érdeklődők, köztük az inváziós cifrarákot. De kiderül, hogy mire lehet jó a vándorkagyló, és hogyan járulnak hozzá az édesvízi kisrákok a vízminőség védelméhez.
A kutatók a nap folyamán többször bemutatják, hogyan zajlik a mintavétel a gyakorlatban, illetve hogy a vett mintákban hogyan keresnek vízi gerincteleneket. Bemutatják a Közép-Európában egyedülálló mezokozmosz-rendszert, amelynek segítségével a kutatók a sekély tavakban zajló folyamatokat modellezik, és olyan globális kérdésekre is válaszokat keresnek, mint például a klímaváltozás.
A nap folyamán több alkalommal lesz vezetett tudományos túra az épületben. Egyebek mellett arra is fény derül, hogy mik azok a mikroszennyezők, és milyen hatással vannak a vízi élőlényekre. Műholdképek is láthatók lesznek a Balatonról, a vízáramlást pedig látványos fizikai kísérletekben modellezik a kutatók.
A Balaton madarairól tartott előadáson szó lesz egyebek mellett arról, hogy okoz-e gondot a kormorán a Balatonon, vagy hogy mennyi most a hattyúk létszáma. Egy másik előadás a Balaton-kutatás horgászati vonatkozású eredményeit ismerteti.
A látogatók tudásukat kvízjátékban tesztelhetik, és díjat kapnak a nyílt napon készülő legötletesebb gyerekrajzok is.
A részletes program a BLKI honlapján érhető el.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Nagyobb a demencia kockázata a focistáknál
- Testképzavar, evészavar
- Egyszerűnek hitt életmódváltással is veszélybe sodorhatjuk az egészségünket
- Hatalmas előrelépés az orvostudományban: megalkották a funkcionális kollagént
- Mozgással a stressz ellen
- Útipatika a Marsra
- Így hat az óraátállítás a szervezetünkre
- Edzéstippek tavaszra
- Dés László: „A sikert nem mi csináljuk, hanem a közönség”
- Új szakmai iránymutatás a helyes vérnyomás mértékéről
- 7 ok, ami miatt boldogtalannak érezhetjük magunkat
- A növényi alapú élelmiszerek fogyasztása segíthet megelőzni a demenciát
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!