Élet lehet a Szaturnusz holdján?
Antonin Affholder, a Université de recherche Paris Sciences et Lettres munkatársa és kollégái friss tanulmányukban azt írják, egy ismeretlen geológiai folyamat vagy mikrobák állíthatják elő a metánt az Enceladus jeges felszíne alatt.
A Szaturnusz holdjának mélyén egy óceán fekszik, amelynek vize időnként gejzírszerűen a felszínre tör. A Cassini űrszonda a kigőzölgéseken áthaladva többször is elemezte a kémiai összetételt, így mutatta ki a metán különösen magas szintjét. Az anyag észlelése jelentős felfedezésnek számított, hiszen az élet egyik jele lehet.
Régis Ferrière, az Arizonai Egyetem szakértője szerint arra voltak kíváncsiak, hogy létrehozhatták-e a földiekhez hasonló mikrobák a metánt. A csapat matematikai modellek segítségével mérte fel, hogy a különböző folyamatok, például a biológiai jelenségek, magyarázatot adhatnak-e a Cassini által észlelt szintre. Az eredmények alapján a metánt vagy hidrotermális kürtőknél élő mikrobák, vagy egy egyelőre ismeretlen folyamat alakítja ki.
A kutatók azt is felmérték, hogy adott kémiai körülmények és hőmérsékleti értékek mellett kellemes lehet-e a környezet a potenciális mikrobák számára. Emellett azt is megvizsgálták, hogy a létformák miként befolyásolhatják a környezetet. A szakértők arra jutottak, hogy még a legalacsonyabb, nem biológiai metánkibocsátás sem ad magyarázatot a Cassini méréseire, amikor viszont mikrobákat adtak a rendszerbe, már elég metán keletkezett.
Ferrière szerint nem állítják, hogy az anyagot bizonyosan élet hozza létre, eredményeik alapján ugyanakkor nem lehet elvetni ezt a lehetőséget sem.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Hazánkban is elérhető a majomhimlő elleni védőoltás
- B vércsoportú emberi vesét alakítottak át 0 vércsoportúvá
- A leggyakoribb fesztiválbetegségeket szemlézzük
- Szaruhártya implantátum disznóbőrből
- Egyedülálló a növényi génbankunk
- Írószer, iskolatáska és az egyszer felvett ünneplő cipő
- Nagyobb az esélye a medencetörésre a vegetáriánusoknak
- Baktériumölő nanoréz
- Menjünk moziba!
- Miért eszünk többet?
- Meghatározó emberi kapcsolatok a munkahelyen
- Így hat ránk az időjárás
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!