Színbe szőtt álmok
2010. 10. 23.
Szerző: Zimre Zsuzsa
A RETEXTIL Alapítvány hat éve jött létre, azzal a céllal, hogy megismertesse az emberekkel, hogyan lehet újra feldolgozni a háztartási textilhulladékot.

Az ötlet Thiesz Angéla fejéből pattant ki. A többgyerekes anyuka otthon fejlesztette ki módszerét, amihez végül társat is talált. A feldolgozás kézzel történik, egy egyszerű kis masina segítségével, mely a csiga alakban felvagdosott textilszálakból madzagot varázsol, ami már készen is áll a további feldolgozásra.
A hulladék csökken, energia nem kell hozzá, csak maga az ember. Olcsó, egyszerű, jól működik – a külföldiek ráharaptak, a technikát az EU-ban már akkreditálták, de úgy tűnik, mi itthon még nem ismertük fel ennek a nagyságát.
Itt véget is érne a történet, ha a RETEXTIL nem vállalt volna fel egy nagyobb feladatot is. Az eredeti gondolat szerint helyi alapanyagok felhasználásával a helyi piacra termeltek volna, de aztán a gazdaság helyett a mentális problémákkal élők foglalkoztatására került a hangsúly.
A feldolgozásba az alapítvány munkatársai pszichiátriai betegeket, megváltozott munkaképességű embereket vontak be, akik művészetterápia keretében végzik feladatukat. A kezük közt megformálódó formák gombolyítják életfonalukat.

A műhely természetesen eladásra is termel, de egyediségük mellett rettentő sok munka árán jönnek létre ezek a tárgyak, így viszonylag sokba kerülnek. Érdemes végiggondolni, hogy mennyi kézi munka van a szőnyegben vagy táskában, amit épp sokallunk megfizetni, és amiért boldogan adunk ugyanannyit, ha márkajelzéssel kerül a boltba.
Érdekli a Retextil világa? Vásárolna? Kattintson!