A legboldogabb időszak legkellemetlenebb panasza: az aranyér
A babavárás időszakában örömmel figyeljük a test változását és a baba növekedését, készülünk egy teljesen új szakaszra az életünkben. Azonban a kellemetlen aranyérrel járó tünetek a várandósság során bizony gyakran előfordulnak, amelyek sokan már az első várandósság alatt megtapasztalnak...
Ha azt gondolnád, hogy az aranyér speciális probléma, tévedsz: egyre több embert érint. Viszket, szúr, éget, és ez az érzés akár a pokoli fájdalomig fokozódhat, ráadásul olyan helyen, amiről nem szívesen beszélünk. Természetesen a szégyenérzet miatt legtöbbször már csak akkor fordulunk orvoshoz, ha nagy a baj és mindenképpen orvosi beavatkozás szükséges.
Az aranyér trükkös lehet: a betegség hosszú évekig lehet panaszmentes, ilyenkor kis törődéssel meg is előzhetjük az elviselhetetlen fájdalmakat és tüneteket. Pedig érdemes levetkőznünk a gátlásainkat és figyelni már az első jelzésekre is.
Nézzük a tényeket:
Az aranyér sokáig tünetmentes maradhat, de van számos külső körülmény, ami belobbanthatja a folyamatot, ilyenkor viszont már-már elviselhetetlen panaszok kísérik. Mondhatjuk, hogy ma már népbetegség, amit az életmódunk is nagyban befolyásol. Az aranyérbetegség kialakulhat örökletes tényezők (veleszületett kötőszöveti gyengeség), mozgásszegény életmód, ülő foglalkozás, székrekedés, rost- és folyadékszegény étrend vagy a túlsúly miatt, valamint gyakran fordul elő terhesség alatt vagy szülés után, de a rendszeres alkoholfogyasztás, valamint a csípős, fűszeres ételek szintén elősegíthetik a kialakulását.
De mi is pontosan ez a kellemetlen betegség?
Ha a pontos meghatározását keressük, aranyérnek a végbélnyílás közvetlen környezetében lévő visszértágulatot nevezzük. Lehet belső és külső is: a belső aranyeres csomók esetenként - a külsőkhöz hasonlóan - kiboltosodnak és tapinthatókká válnak. Ez már az első stádiumban jelen van, csak nem okoz fájdalmat, de jelentkezhet erős viszketés a végbéltájékon, véres vagy nyálkás széklet, illetve ebből adódóan vér megjelenése a WC-kagylóban vagy a WC-papíron.
A problémák fokozatosan alakulnak ki
Kezdetben a probléma egyáltalán nem okoz különösebben drámai gondokat. Az első stádium jellemzője a mérsékelten megnagyobbodott, többnyire tünetmentes aranyeres csomó. A tünetek enyhék: időnként, elsősorban székeléskor jelentkező idegentest érzés, ritkábban viszketés vagy fájdalom, valamint pecsételő, piros vérzés jellemző. A második stádiumban intenzívebb a fájdalom a meglévő csomó miatt, és gyakrabban jelentkezik vérzés székeléskor. A harmadik stádiumban az aranyeres csomók már nehezen húzódnak vissza maguktól, szinte mindig fájnak, illetve vérezhetnek. A negyedik stádiumban az állandóan kifordult állapotban lévő aranyér már nem is helyezhető vissza.
Beszéljünk a megelőzésről!
Az aranyér kialakulásának számos oka lehet. Elsősorban genetikai oka van; aki például hajlamos a visszerességre, annak nagy valószínűséggel aranyere is lesz. Emellett a szintén örökölhető kötőszöveti gyengeség, a hosszú ideig tartó állás vagy ülés, a székrekedés, az elhízás, a terhesség, a helytelen, rostszegény táplálkozás, a testmozgás hiánya mind-mind hozzájárulhat az aranyér kialakulásához. A terhesség alatti aranyér a szülés után az esetek döntő többségében nyomtalanul elmúlik. Sajnos más esetben a kialakult aranyér vissza nem fordítható, és ha kezelését elhanyagoljuk, az előbb-utóbb súlyos szövődményeket okoz. Érthető, hogy szemérmességből sokaknak kínos az aranyeres panaszokról beszámolni, a fájdalmas területet megmutatni, pedig a korai felismerés lehetővé teszi a kíméletes, ambuláns gyógyítást, míg a késői orvoshoz forduláskor rendszerint már csak a műtét jelent végleges megoldást.
Van bevált recept?
A rostdús étrend, sok folyadék fogyasztása, krémek és a Richtofit gyógynövényes törlőkendők sokat segíthetnek a kezdeti szakaszban. Jogosan merülhet fel a kérdés: a Richtofit-nek van más terméke is, nem csak a sportkrém? A folyamatos termékfejlesztésnek köszönhetően igen. A Richtofit megalkotója, a Kőbányai Gyógyszerárugyár (ma Richter Gedeon Nyrt.) tudományos kutatócsoportja közel 40 évvel ezelőtt kifejlesztett egy egyedülálló, 7 gyógynövény kivonatát tartalmazó komplex gyógynövényes formulát, és kutatta, hogy mely területeken lehet hatásos a bőr gyógynövényes termékekkel történő ápolása. Így találsz terméket például ajakherpesz kezelésére, relaxációs masszázshoz, tusfürdőket és a bőr ápolására aranyeres terület környékére nedves törlőkendőt is. Miben segíthet, ha rendszeresen használod? Természetesen bőrgyógyászatilag tesztelt, összetevőinek köszönhetően hozzájárul a sérült bőrfelület ápolásához és a komfortérzet visszanyeréséhez. Praktikus kiszerelésének köszönhetően eredményesen használható orvosi vizsgálatok előtt is, hiszen a táskában simán elfér. És segít, hogy a babavárás tényleg örömteli időszak maradjon.
Forrás: Pharmafit Sport Kft.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Miért költenénk mosóporra, amikor itt a vadgesztenye!
- Ez veszélyezteti legjobban a házas emberek boldogságát
- Mennyivel zöldebb a távmunka?
- Maradandó változásokat okozhatnak a traumák az ember agyában
- Ínhüvelygyulladás: nem sorscsapás, van remény
- Lékai-Kiss Ramóna – A mértékletesség a kulcsszó
- Alvás közben is figyelnek ránk a kutyák
- Boldogság ősszel
- Szilva – Az őszi szezon egyik slágergyümölcse
- A terhességi diabétesz korai kimutatására alkalmas módszert fejlesztettek
- Ezek a gyógynövények a legjobbak a kamaszok bőrére
- Közösségben tanul az immunrendszer
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!