Bár Kartik Pinglé és Jasmine Wright még középiskolába járnak, máris társszerzőként szerepelnek egy tudományos publikációban. A tinédzserek a NASA adatait vizsgálva Naprendszeren kívüli bolygókat, úgynevezett exobolygókat fedeztek fel. Az érintett objektumok nagyjából 200 fényévre fekszenek a Földtől.
Tansu Daylan, az MIT munkatársa szerint a massachusetts-i fiatalok különleges rendszert észleltek. A központi objektum egy fényes, Nap-szerű csillag, a körülötte található, négy tagból álló bolygórendszert pedig a Naprendszerhez lehet hasonlítani.
A hasonlóan fényes csillagoknál viszonylag könnyen észlelhető, amikor bolygók haladnak el előttük – ez az úgynevezett tranzit-módszer. A NASA szerint a tinédzserek által azonosított egyik égitest egy forró szuperföld. Az ilyen kőzetbolygók jóval nagyobbak a Földnél, felszínükön pedig szélsőséges forróság uralkodik.
A két tanuló egy olyan csillagászati programba csatlakozott be, amelyben a Harvard Egyetem és az MIT mellett helyi középiskolák vesznek részt. A diákok a projektben előbb egy 1 hónapon át tartó felkészítésben részesülnek, majd egy-egy mentor segítségével egy évig kutathatnak. A tinédzserek a NASA TESS űrtávcsövének adatait elemezték, két hónapnyi munka után pedig megtalálták a több bolygóból álló rendszer jeleit. Az égitestek a HD 108236 B, C, D és E nevet kapták.
Kartik és Jasmine a későbbiekben asztrofizikát akarnak tanulni a főiskolán. Az Egyesült Államokban rengeteg hasonló program fut, még a NASA is nagy hangsúlyt fektet rá, hogy a motivált tanulóknak már az egyetemi képzés előtt is lehetőséget adjon a kutatómunkára.
Forrás: ng.hu