Matematikai modell segítheti a természetvédők munkáját
Egy friss tanulmányban a szerzők a fajok és ökoszisztémák stabilitásának átmenetiségére fókuszálnak, és egy olyan módszert mutatnak be, amellyel jobban fel lehet készülni a természet átalakulásaira. A kutatók egy olyan matematikai eszközt írnak le, amely segíthet meghatározni a veszélyeztetett populációkat.
Tessa Francis, a Tacomai Washingtoni Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint egy faj vagy az ökoszisztéma teljesen stabilnak tűnhet, majd bármiféle egyértelmű nyomás nélkül sebezhetővé válhat. Bizonyos esetekben az interakciókat és dinamikákat vizsgáló modellekkel meg lehet határozni olyan lépéseket, melyekkel elkerülhető az összeomlás.
Ying-Cheng Lai, az Arizonai Állami Egyetem fizikusa és mérnöke szerint a mexikói farkas remek példa azon veszélyeztetett fajokra, melyeknél bizonyos térségekben gyarapodást tapasztalnak, máshol viszont sebezhetőek maradnak. A ragadozó és zsákmányai közötti kapcsolat magyarázatot adhat az alfaj helyzetére: bizonyos térségekben csökken a prédaállatok száma, ami a farkaspopulációt is nagyban befolyásolja.
Laiék olyan matematikai modellt dolgoztak ki, amely a fentihez hasonló, az egyes állatok helyzetét befolyásoló tényezőkön alapul. Ilyen faktorok lehetnek az adott élőlény és más állatok közötti interakciók, illetve a vándorlás. Az adatok alapján a rendszerek fejlődési dinamikája a vártnál átmenetibb lehet, ami hol pozitív, hol negatív következményekkel jár. A cél az, hogy olyan stratégiákat találjanak, melyek a pozitív következményeknek kedveznek.
A szakértők úgy gondolják, hogy a modell helyes előrejelzései alapján a későbbiekben pontosíthatják a rendszert. Francisék bíznak benne, hogy matematikai modelljük hasznos lesz a természetvédők munkája során.
Forrás: ng.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- A tudomány is igazolta azt a trükköt, ami ráveszi a gyereket a rendrakásra
- Autizmus spektrumzavar diagnózisa mesterséges intelligencia segítségével
- Kapcsolatot találtak az alvási apnoe és az agyi elváltozások között
- Pikali Gerda: „Szeretnék egy kis nyomot hagyni a világban”
- Összefüggést találtak a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség és a méhnyakrák között
- A dió egy csoda!
- Hatástalan lesz a fogamzásgátló, ha rosszul tároljuk
- A tenger kedvező egészségügyi hatása
- „Sokkolta a családot, amikor cukorbeteg lett a 9 hónapos kislányunk ”
- Hogyan csökkenthető a trombózis kockázata a várandósság során?
- Utazás, nyaralás babával – mire figyeljünk?
- Kockázatos lehet az édesítőszerek fogyasztása
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!