Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Ökológiai átalakulás kezdődött a Földközi-tengerben

Módosítva: 1/8/2021 1 perc AktuálisKlímaváltozásKörnyezetszennyezésKörnyezetvédelemtermészetTudományÁllatokKutatásÁllatvédelemtermészetvédelemÖsszes cikk
A kutatók úgy gondolják, hogy a klímaváltozás már most óriási hatást gyakorol a tengeri fajokra.

Egy új tanulmány alapján bizonyos puhatestűek populációja teljesen összeomlott az utóbbi évtizedekben a Földközi-tenger keleti részén. A szakértők úgy vélik, hogy a jelenség hátterében a tenger felmelegedése áll. Izrael közelében a tenger hőmérséklete négy évtized alatt 3 Celsius-fokkal emelkedett.

Paolo Albano, a Bécsi Egyetem munkatársának célja eredetileg az volt, hogy felmérje a különbségeket az őshonos és inváziós fajok populációi között, a vizsgálat során azonban felfedezte, hogy egyes helyi puhatestűek száma drámaian csökken. A szakértő csapatával 100 üledékmintát elemzett, az ezekben lévő élőlényeket összevetették a történelmi adatokkal. Az eredmények alapján napjainkban már csak a korábbi puhatestűek 12 százaléka van jelen a sekély vízben, a sziklás zátonyoknál pedig csupán 5 százalékuk.

A csapat szerint a megmaradt populációk 60 százaléka nem elég nagy a szaporodáshoz. Albano úgy véli, hogy egyéb tényezők, így a nem őshonos fajok és a környezetszennyezés is veszélyezteti a helyi állatokat, a fő problémát azonban egyértelműen a felmelegedés jelenti.

Az őshonos élőlényekkel ellentétben a régiót a Szuezi-csatornán át elérő trópusi puhatestűek jól bírják a meleget. A szakértők úgy gondolják, a hogy a folyamat hatására egy új élővilág fog kialakulni Izrael partjainál.

Forrás: ng.hu

A kutatók úgy gondolják, hogy a klímaváltozás már most óriási hatást gyakorol a tengeri fajokra.