A Weddell-fókák is képesek ultrahangok kibocsátására
Az Oregoni Egyetem kutatója, Paul Cziko vezetésével zajlott az a közel két éves vizsgálat, amelynek során 360 fokos víz alatti kamerát, hangrögzítést és különböző méréseket használva vizsgálták az életet az antarktiszi jég alatt, számolt be a McMurdo Kutatóbázis Oceanográfiai Obszervatóriuma.
A weddell-fóka (Leptonychotes weddelii) valószínűleg minden fóka közt a legbeszédesebb, az antarktiszi jég alatti világ hangjai közt az ő hangjuk dominál, ahol csak jelen vannak.
Az Eurekalert közleménye alapján Cziko gyakran a fókák jég alól, rádió segítségével közvetített hangját hallgatva aludt el. „A fókák egészen hihetetlen, földöntúli hangokat tudnak produkálni. Egészen olyan, mintha egy űrcsata közepén volna az ember, a Csillagok háborúja fénykardjai hangjával együtt” – mondta a kutató.
A kutatók a rögzített videók és hangfelvételek alapján 9 különböző, visszatérő hangadási típust azonosítottak, amelyeket a fókák egész évben hallattak. A hangok frekvenciatartománya 20-50 kHz közé esett, így az emberi fül számára ezek nem érzékelhetőek, az emberi hallás csak a 20 kHz alatti hangokat képes felfogni.
Az úszólábúakhoz tartozó állatok (mint a fóka, a rozmár) körében eddig egyről se derült ki, hogy képes ultrahangok kiadására, a Weddell-fóka az első ilyen példa.
A kutatók egyelőre nem biztosak benne, hogy mire használják a Weddell-fókák az ultrahangot. Elképzelhető, hogy valamiféle primitív szonár (a cetfélékhez hasonló) detektáló mechanizmusának része, az ultrahangjaik visszaverődésére hallgató fóka némiképp tájékozódhat a környezetéről, különösen a több hónapos antarktiszi tél sötétsége idején. Mivel nem világos, miként vadásznak vagy tájékozódnak ilyenkor e fókák, az ultrahang szonárként való használata magyarázat lehetne erre a kérdésre.
Az is elképzelhető azonban, hogy az ultrahangokat kommunikációra használják, mintha ezzel csak egy kevésbé zajos csatornára kapcsoltak volna, amikor a szokásos csatornán túl sok külső zaj van.
A kutatás kis költségvetésből gazdálkodott, ám ennek ellenére is jelentősen hozzájárulhatott a tengeri élővilág megértéséhez. Ahhoz azonban, hogy pontosan megértsék az ultrahangok szerepét, még több helyszínen kell hasonló műszerekkel adatot gyűjteni. A kutatási eredményekről a JASA szakfolyóiratban számoltak be a szakemberek.
Forrás: ng.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Kvíz
Olvassa el a Szimpatika magazint és válaszoljon a kérdésekre!
Tematikus kvíz
Böngésszen a honlap cikkei között és válaszoljon a kérdésekre!
A nyitólapról ajánljuk
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
*** Hagyományos növényi gyógyszer, a javallatokra való alkalmazása a régóta fennálló használaton alapul.
Friss cikkeink
- A vártnál nagyobb az első ismert fekete lyuk
- Vegyük fel a harcot a tavaszi fáradtság ellen!
- A lakosság segítségét kérik a vadgázolások kivédésében
- Téli női problémák
- Kifejlesztették a TBC ellen az első biológiai kezelést
- Az olajszennyezés hatása a delfinek immunrendszerére
- Apai tapasztalatok a felnövekvő fiúgyermek(ek)ről
- Az alultápláltság nagymértékben csökkentheti a túlélési esélyeket
- Az immunrendszer túlzott aktivitása is problémát okozhat
- Van-e a kutyának testképe?
- Öltözködési fortélyok a hűvösebb napokra
- A légszennyezés a szemünket is veszélyezteti
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el