A Kaliforniai Egyetem mérnökei mutatták be az apró, vezeték nélküli implantátumot, amely kisebb, mint egy katicabogár, és tartalmaz egy oxigénérzékelő filmet, egy mikroLED-et és egy optikai szűrőt, melyek együttesen képesek érzékelni a környező szövet oxigénszintjét. A begyűjtött információkat ultrahangos hullámokkal továbbítja egy külső eszközre. Így olyan helyekről is képesek adatokat nyerni, amihez más módon nem férnének hozzá.
A tanulmány készítői már sikeresen tesztelték az eszközt élő juhoknál, és úgy látják, hogy a későbbiekben az átültetett szervek megfigyelése mellett jelentős áttörést jelenthet az implantátum, például a koraszülöttek mentésénél és a rák kezelésénél is.
A tudósok kicsinyíteni szeretnének az eszközön, hogy akár laparoszkópos műtéttel is meg lehessen oldani az implantációt, másrészt a testben való hosszútávú túlélést akarják biztosítani. További érzékelők kialakítását is tervezik, hiszen az implantátum segítségével pH értéket, glükóz- vagy szén-dioxid-szintet is lehetne mérni.