Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A cérnagiliszta tünetei és kezelése

Módosítva: 3/25/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc HajGyermekfertőzésekKérdezze meg gyógyszerészét!Bőrbetegségekbőrgyógyászatfertőtlenítéshigiéniabélféregrühességtetvesség

A cérnagiliszta vagy Enterobius vermicularis egy parazita, amely az emberi bélrendszerben fordul elő. Az enterobiasis nevű fertőzés a legtöbbször a bölcsődés és óvodás korosztályt érinti, de felnőtteknél is előfordulhat. A leggyakoribb tünete az éjszaka jelentkező viszketés a végbél tájékán. A cérnagiliszta-fertőzés kezeléséhez nem elegendők a házi módszerek, csupán a vényköteles gyógyszerek jelenthetnek megoldást.

Mi az a cérnagiliszta?

A cérnagiliszta, latin nevén Enterobius vermicularis egy parazita, amely a Föld nagy részén előfordul. Egy kisméretű, fehér színű féregről van szó; a hímek mérete kb. 2,5 mm, míg a kifejlett nőstények nagyobbak, körülbelül egy centiméteresek.

A cérnagiliszta-peték a szájon át jutnak a szervezetbe a kézen át, illetve megfertőződött étel vagy por által. A peték előfordulhatnak a fertőzött lakókörnyezetében, de kisgyerekeknél gyakori, hogy a megfertőződés után megvakarják a viszkető végbélnyílást, így a kezükre jutnak a peték – ami újrafertőződéshez vezethet. A rendszeres újrafertőződés következtében pedig állandósulhat a probléma.

A szájba jutott peték áthaladnak a nyelőcsövön és a gyomron, majd a patkóbélbe jutva kikelnek. A kikelt lárvák a vastagbélbe vándorolnak, majd fél-egy hónap alatt kifejlett egyeddé válnak. A kifejlett egyedek nagyrészt a vakbél környékén élnek, innen keresik fel a nőstények a végbélnyílást éjjelente, hogy a végbélnyílás redőibe lerakják a petéiket.

A cérnagiliszta tünetei

A cérnagiliszta-fertőzés legtipikusabb tünete a végbélnyílás az éjszakai vagy hajnali órákban jelentkező viszketése, amit a peterakás okoz. A bélrendszerbe jutott férgek azonban maguktól ritkán produkálnak tüneteket, így csak akkor derül ki a probléma, amikor a kifejlett nőstény férgek nekiállnak petét rakni.

Az intenzív viszketés a nőknél ritkán átterjedhet a hüvelyre, és hüvelygyulladás alakulhat ki. Gyerekeknél a viszketésen kívül előfordul, hogy a gyerek hangulata rossz; nyugtalan, étvágytalan. Ritkán, de előfordul, hogy a végbélnyílás környékén megtapadt peték apró fekélyeket okoznak, amelyek vérezhetnek.

A cérnagiliszta-fertőzés diagnózisa és kezelése

A fertőzést leghatékonyabban a végbéltől ragasztószalaggal vett minta mikroszkópos vizsgálatával lehet kimutatni. Fontos, hogy a mintavétel előtt ne tisztítsuk meg a területet, ugyanis a gyerek fenekének kitörlése, nedves törlőkendős tisztítása, illetve a zuhanyzás vagy fürdés során eltávolíthatjuk a petéket. Mivel a vizsgálat érzékenysége nem magas, előfordul, hogy többször is el kell végezni a tesztet. Ha háromszor elvégezzük, tízből kilenc alkalommal ki tudjuk mutatni a fertőzést.

Ritkábban, de előfordulhat, hogy a székletben látszanak a kisméretű, fehér férgek. Ezzel együtt a széklet parazita-vizsgálat nem alkalmas a cérnagiliszta-fertőzés kimutatására, mert a cérnagiliszták, illeve a petéik általában nincsenek jelen a székletben.

A kezeléshez vényköteles gyógyszerre van szükség. (Hazánkban nem kapható cérnagiliszta gyógyszer vény nélkül, illetve a sokak által ajánlott fokhagyma sem hatásos). A három leggyakoribb hatóanyag a mebendazol, albendazol és a levamiszol. Elég egy tablettát bevenni, majd a kezelést két hét múlva megismételni. Fontos, hogy az egy háztartásban élőket is kezelni kell, illetve egy hónapig be kell tartani az alábbi higiéniai előírásokat:

  • Fertőtlenítsük az ágyneműket, törölközőket, fehérneműket és játékokat! (A ruhaneműk magas hőfokon történő mosásával pl.)
  • Akadályozzuk meg, hogy a gyerek vakarja a végbélnyílás környékét, illetve vágjuk rövidre a körmét, hogy minél kisebb legyen a peték terjesztésének esélye! A körmök körömkefével történő alapos tisztítása szintén ajánlott.
  • Kiemelten fontos a rendszeres, alapos kézmosás.
  • Kerüljük a közös fürdést, illetve wellnessezést!
  • Reggelente ajánlott alaposan megtisztítani a végbélnyílás környékét, ekkor van ugyanis potenciálisan a legtöbb pete az ánusznál.

Gyakori kérdések

Mitől gilisztás a gyerek?

A betegséget a cérnagiliszta-fertőzés okozza. Valahonnan (fertőzött étel, por stb.) a gyermek szájába jutott a féreg petéje, amely aztán elszaporodott a bélben.

A gilisztás gyerek mehet közösségbe?

Amennyiben kapott gyógyszert, és elmúltak a tünetek, ismét mehet közösségbe. Ha bizonytalan, kérdezze meg a gyermeket kezelő orvost!

A cérnagiliszta bélféreg?

Igen, mivel a bélben él, ezért bélféregnek tekinthető.

Kapható bélféreg gyógyszer vény nélkül?

Nem. Bár kapható „féreghajtó embernek”, ezek vényköteles készítmények.

A cérnagiliszta mennyi idő alatt múlik el?

A megfelelő gyógyszeres kezelés, illetve a szükséges higiéniai intézkedések betartása esetén néhány hét alatt elmúlik a fertőzés.

Tekintse meg a Szimpatika immunerősítő készítményeit!