A B12-vitamin egy vízben oldódó, létfontosságú vitamin, amely számos fontos élettani funkciót betölt: kulcsfontosságú szerepe van például az idegrendszer megfelelő működésében, emellett a DNS- és vörösvértest-szintézisben is elengedhetetlen. Hiánya súlyos neurológiai és vérképzőszervi elégtelenséget okoz, ezért nagyon fontos, hogy elegendő mennyiséget vigyünk be a fogyasztott ételekkel, vagy pedig táplálékkiegészítőkkel biztosítsuk a megfelelő bevitelt.
A B12-vitamin, más néven kobalamin, egy összetett vitamin, amely onnan kapta a nevét, hogy kobaltot is tartalmaz. Vízoldékony, de a többi vízoldékony vitaminnal ellentétben a szervezet képes elraktározni. Alapvetően állati eredetű táplálékokkal tudjuk bevinni. Egy kiegyensúlyozott étrend elegendő B12-vitamint szolgáltat a szervezet számára, így pótlására általában nincs szükség.
A napi ajánlott B12-bevitel függ az életkortól és egészségi állapottól is, ezzel együtt a felnőttek számára általában 2,4 mikrogrammot ajánlanak naponta. Terhes és szoptató nőknek ennél valamivel többre van szükségük, ugyanis a fejlődő magzat számára is biztosítani kell a megfelelő bevitelt.
A B12-vitamin több létfontosságú élettani folyamatban vesz részt:
A B12-vitamint kizárólag mikroorganizmusok állítják elő – sem a növények, sem az állatok nem képesek kobalamintermelésre. Ezért van az, hogy a növényevő állatok alapvetően a talajban és a vízben található B12-termelő baktériumokból, illetve a bélflórájukban található kobalamintermelő mikroorganizmusokból jutnak hozzá, és a májukban, illetve az izmaikban tárolják. A mindenevő és húsevő állatok pedig az elfogyasztott állatokból viszik be a B12-vitamint. (Lényegében mi is ebbe a kategóriába tartozunk.)
Ezek a legjobb források:
A B12-vitamin hiánya súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, amelyek nagyrészt a vérképző szervek és az idegrendszer zavarainak tudhatók be. A vérszegénység leggyakoribb tünetei:
A B12- és a folsavhiány (B9-vitamin) gyakran együtt járnak, ugyanis hasonló élelmiszerekben találhatók, illetve a felszívódás zavarai is mindkettőt érintheti. Mivel mindkét vitamin kulcsfontosságú szerepet játszik a vérképzésben, a B12- és folsavhiány vérszegénységet okoz, amelynek tüneteit fent bemutattuk.
A kezeletlen B12-hiány visszafordíthatatlan károsodásokhoz vezethet, különösen az idegrendszerben:
Amennyiben a fent felsorolt tüneteket tapasztalja magán, forduljon orvoshoz. Amennyiben az orvos indokoltnak érzi, kérhet vérvizsgálatot, ami alapján biztosan megállapítható a hiányállapot. Amennyiben Ön vegetariánus vagy vegán, érdemes étrend kiegészítők segítségével pótolni a B12-vitamint. Ezzel kapcsolatban orvosával, gyógyszerészével vagy dietetikusával érdemes egyeztetni.
Számos fontos funkciót betölt, szerepe van a vörösvértest-termelésben és az idegrendszer működésében (lásd fenn.)
Állati táplálékokból lehet bevinni, lásd fenn.
Nem, csak állati eredetű ételekben található meg.
Normál esetben nincs mellékhatás. Túlzott vitaminpótlás esetén előfordulhat gyengeség, fejfájás, szédülés, hányiger, hányás, hasmenés, viszketés.
Nincs rá megkérdőjelezhetetlen tudományos bizonyíték, hogy lenne ilyen hatás. Inkább arról van szó, hogy a B12-vitaminhiány okozta vérszegénység járhat étvágytalansággal.
A B12-vitamin közvetlenül nem hat a vérnyomásra. A B12-vitaminhiány azonban megemelheti a homociszteinszintet, amely összefüggésbe hozható magas vérnyomással és egyéb kardiovaszkuláris problémákkal. Azaz fontos a megfelelő B12-bevitel, de ne ettől várjuk, hogy elmúlik a magas vérnyomásunk.
Ezt nem lehet így kijelenteni, az egyes termékek más-más tulajdonságokkal és előnyökkel bírnak. Hasonlóképp, a B12 vitamin ára is több tényezőtől függ. Kérdés esetén egyeztessen orvosával vagy gyógyszerészével!
A felesleges B12-vitamint a vizelettel üríti a szervezet, így nyugodtan lehet szedni folyamatosan. Ha az érdekli, hogy a B vitamin komplex meddig szedhető, a válasz ugyanez: mivel a többi B-vitamin is vízoldékony, nem kell félni a túladagolástól.
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható B-vitaminokat!