Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Az erdőirtás okozza a példátlan szénkibocsátást

Módosítva: 7/15/2021 1 perc AktuálisKlímaváltozásKörnyezetszennyezésKörnyezetvédelemtermészetTudománytermészetvédelemlégszennyezéserdőÖsszes cikk
A Leedsi Egyetem kutatói szerint példátlanul nőtt a szénkibocsátás az egyre nagyobb mértékű erdőirtás miatt Délkelet-Ázsiában.

A térségben évente mintegy 3,22 millió hektárnyi erdőt vágtak ki a mezőgazdasági termelés intenzifikációja miatt 2001-2019 között, ennek hatására évente több mint 400 millió köbtonna szén került a légkörbe. Az erdőirtás egyre inkább a magasabban fekvő, meredekebb hegyoldalú térségekbe helyeződik át.

„A síkságokon elterülő trópusi erdőket már kivágták a mezőgazdaság számára Délkelet-Ázsiában. A múltban a hegyvidéki erdőket megkímélték, mivel a meredek lejtők és a nagy tengerszint fölötti magasság miatt az erdőirtás bonyolult művelet volt” – mondta Dominick Spacklen professzor, a tanulmány társszerzője.

„Tanulmányunk megmutatja, hogy az erdőirtás áthelyeződött a hegyvidéki térségekbe és az utóbbi tíz évben felgyorsult” – tette hozzá. „Ezekben a hegyvidéki erdőkben páratlanul gazdag a biodiverzitás, a fák pedig létfontosságúak a széntárolásban, ezért aggasztó, hogy az erőirtás egyre magasabban fekvő területekre tolódik. Elvesztésük nagy csapás a természetre és felgyorsítja a klímaváltozást” – magyarázta.

Délkelet-Ázsiában van a világ trópusi hegyvidéki erdőinek mintegy fele. A térségben évente kivágott 3,22 millió hektárnyi erdő mintegy 31 százalékát a hegyekben irtották ki – derült ki műholdas adatok elemzéséből.

A kutatók kimutatták, hogy miközben a 2000-es években a szénveszteség nagy része a síkságokon végzett erdőirtás következménye volt, például Indonéziában, a 2010-es években a hegyvidéki térségekben nőtt jelentősen a szénveszteség, különösen Mianmarban és Laoszban.

A Leedsi Egyetem kutatói szerint példátlanul nőtt a szénkibocsátás az egyre nagyobb mértékű erdőirtás miatt Délkelet-Ázsiában.