Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Az elmúlt hatvan év alatt a földfelszín ötöde alakult át

Létrehozva: 5/14/2021 1 perc AktuálisKlímaváltozásKörnyezetszennyezésKörnyezetvédelemTudományNövényektermészetvédeleméghajlaterdőÖsszes cikk
A globális földhasználat alakulása rengeteg változással jár, többek között az éghajlatot is befolyásolja.

Az emberek az erdők irtásától a szavannák legelővé alakításáig számos módon képesek befolyásolni a tájat. Egy friss tanulmány alapján az emberiség az elmúlt hatvan évben a földfelszín ötödét alakította át.

Karina Winkler, a Wageningeni Egyetem munkatársa szerint a földhasználat központi szerepet játszik az éghajlat, a biodiverzitás és az élelmiszer-termelés alakulásában, dinamikájának megértése ezért elengedhetetlen. A növények és a talaj, főként az esőerdőkben, akár szén-dioxid-kibocsátásunk harminc százalékát is felszívhatják. Éppen ezért a táj drámai változásai a klímaváltozás elleni harcot is gyengíthetik.

Az adatok alapján 1960 óta a bolygó teljes erdőfelülete nagyjából egymillió négyzetkilométerrel csökkent, míg a termőföldek és legelők mérete közel azonos mértékben emelkedett külön-külön. Regionális szinten ugyanakkor komoly eltérések tapasztalhatóak, Európa, Oroszország, Kelet-Ázsia és Észak-Amerika, azaz a globális észak területén például nőtt az erdők nagysága. A globális délen ezzel szemben romlott a helyzet.

Winkler szerint Amazónia brazíliai részén a marhahús, a cukornád, a szójabab és a bioenergiát szolgáltató növények iránti kereslet miatt pusztítják az erdőt. Az eredmények azt mutatják, hogy az emberiség 2005-ig nagyon gyors ütemben alakította a tájat, ezt követően azonban lassult a folyamat. A csapat úgy véli, korábban nem sikerült hasonló pontossággal felmérni a földhasználat alakulását.

A globális földhasználat alakulása rengeteg változással jár, többek között az éghajlatot is befolyásolja.