Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Az 1-es típus diabétesz ellen semmit sem tehetsz

Módosítva: 1/10/2020 3 perc GyermekGyermekbetegségekCukorbetegségDiabéteszinzulinÖsszes cikk
Rengeteg tévhit kering az egyik leggyakoribb gyermekbetegséggel kapcsolatban. Sokan nem tudják, hogy az esetek 90 százalékában nem az egészségtelen életmód vagy a sok édességfogyasztás okozza a fiatalkori diabéteszt. Ráadásul a cukorbetegségnek több típusa van, amiket gyakran kever vagy összemos a köznyelv.

Kamaszodik vagy valami komoly baja van?

Viktória tízéves kisfia sporttagozatra járt, az iskolában is jól teljesített. Azonban egy idő után szüleinek és edzőinek is feltűnt, hogy Dani fáradékonyabb, nem bír lépést tartani az edzésekkel, testnevelésórákkal. Viktória tudta, hogy a kiskamaszkor hoz némi változást gyermeke életében, azonban sok olyan dolog tűnt fel neki, amelyekkel nem tudott mit kezdeni, így gyanakodni kezdett, hogy talán valami komolyabb dolog áll a háttérben.

„A kiskamaszok képesek kienni az egész hűtőt iskola után, ezért ez önmagában még nem tűnt gyanúsnak. Azt viszont észrevettem, hogy míg Dani osztálytársai néha igen csak kikerekedtek a fejlődésük során, az én kisfiam folyamatosan fogyott, akármennyit is evett.  Már a bordái is kilátszottak, de még ezt is betudtam a sok sportnak és az alkatának. Azt azonban már tényleg nem tudtam hova tenni, hogy a rendesen evő és pihenő gyerekem alig bír teljesíteni az edzésen, holott azelőtt remekelt.”

Viktória elkezdett utána olvasni a tüneteknek, de ez még sok mindenre ráillett volna. Akkor vált bizonyossá a gyanakvása, amikor fia rengeteg vizet kezdett inni. Először még ennek is megörült, hiszen sok fiatalt nagyon nehéz rávenni a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére, de amikor már folyamatos volt Dani állandó szomjúsága, azonnal a gyermekorvosukhoz fordultak. Hamarosan megvolt a diagnózis is: 1-es típusú cukorbetegség. Azóta egész életüket át kellett alakítaniuk.

Az 1-es típus diabétesz ellen semmit sem tehetsz

A cukorbetegség egy krónikus magas vércukor-szinttel jellemezhető, összetett anyagcserezavar, mely az inzulintermelés zavara miatt alakul ki. A cukorbetegség négy fő típusát különböztetjük meg, de a legismertebb az 1-es és a 2-es típusú diabétesz.

Aichert Gabriella, a Bethesda Gyermekkórház gyermekgyógyász szakorvosa, gyermek diabetológus rávilágít: sokan nem tudják, de gyerekkorban az esetek 90 százalékában az 1-es típusú diabétesz a jellemző, ami akár már csecsemőkorban jelentkezhet.

„Az elmúlt évtizedekben ráadásul drasztikusan megváltozott a betegség előfordulása: míg a ’90-es évek elején 100 ezerből mindössze 9 gyermek volt érintett, addig a 2014-18-as időszakban ez a szám már 21-re emelkedett; évente 300 új esetet diagnosztizálnak a 0-15 éves korú gyermekek között.” (Magyar Gyermekdiabétesz Epidemiológiai Hálózat – Pécs adatai)

Az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun eredetű: az immunrendszer a test saját, normálisan működő bétasejtei ellen fordulva károsítja a szervezetet, így a hasnyálmirigyben elkezdenek pusztulni az inzulintermelő sejtek. Az 1-es típusú cukorbetegségre a hajlam öröklődik, a folyamatot pedig különböző provokáló tényezők, például környezeti tényezők, lázas vírusinfekció, stresszhatás és hasonlók indítják el.”

Óvodai ismeretterjesztő foglalkozás a Szurikáta Alapítvány csapatával (Fotó: Szurikáta Alapítvány Facebook)

Az óvoda és az iskola nem utasíthatná el a cukorbetegeket, mégis sok helyen megteszik

A gyerekek és szülők életére eleinte hatalmas nyomást gyakorolhat egy ekkora változás, de idővel és sok segítséggel bele lehet rázódni az újfajta életformába, amit a diabétesz megkövetel. Ebben tud támogatást nyújtani a Szurikáta Alapítvány. A szervezet vezetője, Kocsisné Gál Csilla szerint az óvodai, iskolai élet gyakran nagyobb problémát jelent, mint szabadna.

„Az 1-es típusú diabéteszes gyermek teljesen alkalmas arra, hogy óvodás legyen, de esetleg felnőtt segítségére szorul, hiszen nincs még számfogalma és az órát sem ismeri minden esetben. A pedagógusok nagy része attól a tévhittől fél, hogy a diabéteszes gyerek bármikor rosszul lehet, pedig ez nincs így. Akkor lehet rosszul, ha nem tartják a napirendjét, de ezek az esetek elenyészők.

Elvileg a lakóhelye szerinti intézményben nem lehetne megtagadni a felvételét, hiszen az egyenlő bánásmódra vonatkozó törvénybe ütközne, ha egy ilyen gyermek egészségi állapota miatt hátrányos helyzetbe kerülne. A valóságban azonban ez mégis gyakran megtörténik: az intézmény bepánikol anélkül, hogy alaposabban utánanéznének, és egyszerűen felkészülnének a gyermek ellátására.

Egy pedagógus nem mondhatja, hogy az ő csoportjába – osztályában ne kerüljön diabéteszes gyermek, azt azonban mondhatja, hogy ő nem látja el a betegséggel járó feladatokat, mivel nincs egészségügyi végzettsége. Ezért is indítottuk be a diabTanoda elnevezésű képzésünket pedagógusok számára, ahol minden lelkes tanár felkészülten fogadhatja és segítheti a hozzá járó és a diabéteszkezelést nagyon következetesen és a felnőtteket meghazudtolóan betartó kisgyermeket.”

Az alapítvány önkéntesei (Fotó: Szurikáta Alapítvány Facebook)

A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők tehetnek állapotukról, de tehetnek ellene is

Aichert Gabriella gyermekgyógyász szakorvos gyakran találkozik a gyermekkori elhízással, amelynek fő okozója a kevés mozgással járó életmód. Az elmúlt évtizedek során a városiasodás, a gyorséttermek, az okostelefonok, a nagy iskolai leterheltség csak súlyosbította a helyzetet, így egyre nagyobb számban jelentkezik ezzel párhuzamosan a 2-es típusú diabétesz is. „Ez a másik, ami egyre fontosabb egészségügyi problémává vált. A cukorbetegségre jellemző „klasszikus” tünetek a 2-es típusú cukorbetegség esetében is megjelenhetnek, de ezek gyakran egyáltalán nem feltűnőek, mert hosszú idő, akár évek alatt fokozatosan alakulhatnak ki. Előfordulhat az is, hogy a 2-es típusú diabétesz az első években nem jár együtt tünetekkel, és a betegségről csak egy-egy rutin vérvizsgálat során szereznek tudomást.

A 2-es típusú cukorbetegek általában túlsúlyosak, az elhízás mértékétől függően magas vérnyomással is küzdenek, lányoknál gyakoriak a menstruációs zavarok is. Fontos kiemelni, hogy a 2-es típusú cukorbetegség, főleg a betegség kezdeti szakaszában egy visszafordítható állapot! Életmód váltással (csökkentett, egyénileg meghatározott szénhidrát diéta, rendszeres testmozgás) el tudjuk érni a testsúly csökkenését, ezáltal a szénhidrát anyagcsere rendeződését és a vércukor szint normalizálódását is.”

A cikk folytatódik az NLC oldalán!

A cukorbeteg kisgyerekek az ünnepek alatt sem ehettek hagyományos édességeket, és a legtöbben nem azért, mert korábban mértéktelenek voltak.