A West Virginia Egyetem orvosi karának kutatói MRI-felvételekkel végzett ellenőrzések nyomán arra jutottak, hogy különböző agyi területek ultrahangos kezelése javulást hozhat az Alzheimer-kórnál. A Radiology szaklapban megjelent eredmény áttörést jelenthet a betegség kezelésében.
A fókuszált ultrahang felhasználása újító technika az agyi betegségek és az Alzheimer-kór gyógyításában. Azért kellenek újító technikák, mert a hagyományos megközelítések eddig nem bizonyultak hatásosnak – mondta a kutatást vezető Rashi Mehta, a Neuroradiológiai Tanszék professzora.
A West Virginia Egyetemen 2018 óta kísérleteznek a vér–agy gát ultrahangos megnyitásával korai stádiumú alzheimeres pácienseknél. A vér–agy gát nagyon nagy akadály volt a legsürgetőbb neurológiai rendellenességek kezelésében. A vér–agy gát visszafordítható és nem invazív megnyitása az olyan mély agyi területeken, mint a hippokampusz, új lehetőséget jelent az Alzheimer-kór kezelésében – fogalmazott Ali Rezai, a kutatásban részt vevő Rockefeller Idegtudományi Intézet munkatársa.
Az ultrahangkezelés önmagában is pozitív hatással járt, de a fő célja, hogy az agyi érfalakon keresztül gyógyszereket juttathassanak mélyen fekvő agyi területekhez, ami sok más betegségben is fontos lehet.