A terhesgondozás négy ultrahangos alapvizsgálatot ír elő a kismamáknak, melyek mind a baba egészséges fejlődését hivatottak igazolni. A négydimenziós ultrahang során – ellentétben a babamozival, ahol a gyönyörködésé a főszerep – a különböző fejlődési rendellenességek jeleit keresik a szakemberek.
Az első ultrahangvizsgálat a 11. és a 14. terhességi hét környékén válik esedékessé. Segítségével meghatározzák a baba pontos testméreteit, de a Down-szindróma előszűrése is ilyenkor történik.
Nem sokkal ezután, nagyjából a 18. és a 20. hét között kerül sor a genetikai ultrahangvizsgálatra, ahol ismételten ellenőrzik, hogy továbbra is megfelelően fejlődnek-e a baba végtagjai és főbb szervei, illetve záródik-e a gerince. A magzatvíz mennyiségét szintén megfigyelik: rendellenességre utalhat, ha több vagy kevesebb a szükségesnél; valamint (újból) megállapítják a szülés várható időpontját, és – különösen, ha korábban történt már vetélés – megbizonyosodnak a belső méhszáj zártságáról.
A harmadik ultrahangvizsgálat a magzatvíz mennyiségére és a méhlepény állapotára koncentrál. Léteznek bizonyos rizikófaktorok – ilyen például az anyánál a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy a dohányzás –, amelyek a méhlepény idő előtti elöregedéséhez vezethetnek. A placenta elmeszesedése súlyos probléma, mely veszélyeztetheti a baba oxigén- és tápanyagellátását, ezért, amennyiben aggasztó eredményt mutatna az ultrahang, áramlásvizsgálatot végeznek el, hogy meggyőződhessenek arról, megfelelő-e a lepényi keringés. A baba pozícióját is megállapítják, bár ennek igazából még nincs jelentősége, mert ekkor még bármikor változhat.
Az utolsó ellenőrzés a várandósság 36. hete környékén várható: itt pontosítják a szülés feltételezhető időpontját, valamint ismételten meghatározzák a baba méreteit. Ha szükséges, áramlásvizsgálatot is végeznek, és ha volt már császármetszése a kismamának, a korábbi műtéti heget is alaposan megvizsgálják.
A számított terhességi kor, a szülés becsült időpontja és a baba aktuális méretei egyaránt szerepelnek a kapott leleteken. Íme egy kis segítség a kiolvasásukhoz:
Terhességi kor
AVERAGE US GA: a méretek alapján számított terhességi kor
GA (LMP): az utolsó menstruáció alapján számított terhességi kor
A szülés várható időpontja
EDD (AVERAGE US GA): a szülés várható időpontja a méretek alapján
EDD BY LMP: a szülés várható időpontja az utolsó menstruáció alapján
LMP: az utolsó menstruáció időpontja
A baba adatai
EFW HADLOCK: becsült súly
CRL (Crown-Rump Length): ülőmagasság
BPD (Biparietal Diameter): fejátmérő (keresztirányban a homlokcsonttól)
HC (Head Circumference): fejkörfogat
TAD és APD (Transverse Abdominal Diameter és Anteroposterior Diameter): a mellkas átmérője
AC (Abdominal Circumference): haskörfogat
HUM (Humerus Length): a felkarcsont hossza
RAD: az alkarcsont hossza
FL (Femur Length): a combcsont hossza
TIB: a sípcsont hossza
NT (nuchal translucency): a tarkóredő vastagsága
NB (nasal bone): az orrcsont
OFD vagy FOD (Occipito Frontalis Diameter): a homlokcsont és a tarkó közötti távolság
A méhlepény érettsége, öregedése
0: sima magzati felszín – homogén szerkezet
1: enyhén hullámos felszín – mészszemcsék, közel a magzati felszínhez
2: szabdalt felszín – mészlerakódások, melyek az anyai felszín felé tolódnak
3: érett lepény – fészkes mészlerakódások
Háromdimenziós ultrahang már a 90-es évek közepe óta létezik. Ez a technológia térhatású, de statikus képet ad – napjainkban azonban már lehetőségünk van a baba mozgásait is megfigyelni, ezáltal lehetőségünk nyílik bepillantani a méhen belüli élet eddig rejtett pillanataiba. Értelemszerűen nem mindegy, mikor megyünk „mozizni”: érdemes kivárni azt az időszakot, amikor már határozott mozgásokat végez a baba, látszanak az arcvonásai, grimaszol, ásít, stb. A vizsgálat alkalmával fotók és filmfelvétel is készülnek emlékbe, érdemes tehát türelmesnek lenni!
*Néhány szó a készülék működési elvéről: a háromdimenziós ultrahang egyszerre több síkot tapogat le, majd rak össze egy képpé. A négydimenziós ultrahangvizsgálatokon tulajdonképpen ezeket a felvételeket láthatjuk gyors egymásutánban.
További információt itt talál: https://www.babasmamas.hu/babat_varok/