Mi okozhat meddőséget?
Számos betegség következménye lehet, ha a nő nem tud teherbe esni. Fontos leszögezni, hogy mindkét nem esetében fennállnak olyan tényezők, melyek kapcsán felmerül a meddőség lehetősége. A nők nemzőképessége jelentősen csökken 37 éves koruk után, elsősorban a petesejtek „elöregedése” miatt. Beszélhetünk anatómiai jellegű okokról is, ilyen például a petevezeték elzáródása, a méhen megjelenő mióma, a nyakcsatornában vagy a méhnyálkahártyán megjelenő polip, illetve a méh fejlődési rendellenességei. A meddőség hátterében állhatnak hormonális problémák, ilyen a pajzsmirigy alulműködése, a tejelválasztásért felelős hormon túltermelődése. Anyagcsere-rendellenesség esetén, mint például a szénhidrát-háztartás zavara, szintén érdemes kivizsgáltatnunk magunkat.
Ha a hormonális és az anyagcserezavar keveredik, akkor beszélhetünk polycisztás ovárium szindrómáról (PCOS), mely szintén meddőséget okozhat. Probléma lehet, ha a tüszők nem repednek meg, illetve ha a petefészek idő előtt kimerül. Fennáll a meddőség lehetősége az endometriózisban szenvedőknél, a véralvadási problémákkal küzdőknél, illetve a nemi kromoszómák rendellenessége (Turner-szindróma) esetén. Férfiaknál meddőséget okozhat, ha a spermiumok termelődésében zavar áll be, ha az ondóvezeték elzáródik, illetve ha a here vénái kitágulnak. Ahogy a nőknél, úgy a férfiaknál is fennáll a meddőség veszélye hormonális zavarok, kromoszómarendellenességek esetén. A túlsúly, a fertőzések, gyulladások (hüvelyi, illetve mellékhere- vagy prosztatagyulladás) mindkét nem esetében növelik a meddőség kialakulásának kockázatát.
Milyen testi tünetek utalhatnak a felsorolt problémákra?
Fájdalmas, elhúzódó, bő vérzés, vagy két menstruáció közötti vérzés esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Ha megfelelő étrend ellenére fogyunk, vagy éppen hízunk, ha remeg a kezünk, vagy ha rosszul tűrjük a hideget, pajzsmirigyprobléma állhat a háttérben. Inzulinrezisztencia jele lehet a hirtelen testsúlynövekedés, fáradékonyság, a szénhidrát fogyasztása utáni erős fáradtságérzet, rosszullét, illetve álmosság, a fokozott vagy rendellenes helyen fellépő szőrnövekedés. Általában PCOS-ra utal, ha a menstruáció szabálytalanná válik, kimarad, a bőrünk aknés lesz, vagy hullik a hajunk. Endometriózis állhat a háttérben, ha az addig fájdalmatlan menstruáció fájdalmassá válik, a szexuális élet kellemetlen, fájó érzéssel jár, vagy ha bizonytalan alhasi fájdalmaink lesznek. Néhány esetben előfordul, hogy a menstruáció alatt a széklet vagy a vizelet fájdalmassá, véressé válik. Kromoszómarendellenességre utalhat az alacsony termet, a nyakon kétoldalt megjelenő redő, illetve a menstruáció teljes hiánya.