Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Alvással csökkentheti a diabétesz és az elhízás kockázatát

Módosítva: 4/12/2014 Szerző: Szimpatika 2 perc AlvásproblémákTúlsúly
A túl kevés, rossz minőségű alvás vagy a cirkadián ritmus felborulása és egyes anyagcsere-betegségek közti kapcsolatra hívja fel a figyelmet a Lancet Diabetes & Endocrinology folyóiratban közölt vizsgálat.

„Az alváshiány vagy a rossz minőségű alvás – a nehéz elalvás, az éjszakai felriadások, a túl korai ébredés – egyértelműen negatívan befolyásolja az egészséget. A kialvatlan személy másnap ingerültebb, fejfájósabb, de korábbi kutatások bizonyítják az alváshiány és a magasvérnyomás-betegség, illetve a depresszió kapcsolatát is” – magyarázza dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus, a JóAlvás Központ orvosa. A folyóiratban megjelent vizsgálat pedig megerősíti azt a feltételezést, miszerint az alvás és az anyagcsere-folyamatok is kapcsolatban állnak egymással.


A kutatók több tanulmányt vizsgáltak meg az 1990-es évek végétől napjainkig, melyek elemzése során egyre világosabbá vált számukra az alváshiány és az anyagcsere-betegségek közti összefüggés oka. Habár a kapcsolat nyilván többtényezős, a kutatás során sikerült néhány kulcsfontosságú tényezőt azonosítani. A kísérleti tanulmányok egyértelmű kapcsolatot jeleznek például az alváshiány és az inzulinrezisztencia megjelenése közt, de a kutatásokból az is kiderült, hogy kialvatlan állapotban az étkezések során hajlamosak vagyunk az energiadúsabb élelmiszereket választani. Egyelőre még nem tisztázott, hogy a már kialakult cukorbetegségre is kedvező hatással van-e, ha az egyén alvási ideje megnő, de annyi bizonyos, hogy az alvásra fordított idő csökkenése szerepet játszik a betegség kialakulásában.

A vizsgálat olyan, napjainkban társadalmi jelenségnek számító viselkedésformák negatív hatására is felhívja a figyelmet, mint a televíziózás, videojátékok vagy az interneten, a közösségi oldalakon töltött idő miatt bekövetkező „önkéntes alvásmegvonás”. A helyzet akkor sem jobb, ha a beteg alvásideje nem szórakozás, hanem a munkája miatt csökken le: megfigyelték, hogy a váltott műszakban dolgozók körében magasabb volt a metabolikus szindróma és a magas vérnyomás előfordulása.

A tanulmány összegzésében a kutatók a megfelelő minőségű és elegendő mennyiségű alvás fontosságára hívják fel a figyelmet. Lényegesnek tartják, hogy az alvás nyugodt körülmények között történjen, váltott műszak esetén például fontos egy elsötétített, csendes szoba kialakítása a pihenés céljára. Fontos a napi ritmus megszervezése, az elektromos készülékek használatának mellőzése a hálószobában, a nyugodt alvás érdekében stresszcsökkentő technikák elsajátítása. „Ha az alvászavar szervi okokra vezethető vissza, akkor első lépésben azt kell kezelni” – hívja fel a figyelmet dr. Vida Zsuzsanna. Az alvási apnoe első tünete például sok esetben a nappali fáradtság, de a betegség hosszú távon szintén vezethet anyagcsere-eltérésekhez. Megfelelő kezeléssel – amely ez esetben a pozitív nyomású légsínterápia, a CPAP – azonban a szövődmények kialakulása is megelőzhető. Lényeges volna, hogy az alvást az étkezéshez és mozgáshoz hasonlóan fontos szereplőként kezeljük egészségünk megőrzésében.


Forrás: www.joalvaskozpont.hu