Ennek következtében gyorsabban kell reagálnunk a körülöttünk levő dolgokra, a minket érő hatásokra. Az más ritmushoz szokott emberi szervezet igyekszik alkalmazkodni ehhez, a most születő gyermekek pedig már egy ilyen világba csöppennek bele. Számukra az a természetes, hogy gyorsan zajlanak körülöttük az események, jóval több inger éri őket, mint annak idején szüleik, nagyszüleik generációját.
Ez a jelenség hordoz előnyös, de hátrányos vonásokat is.
A mai társadalom a pörgő életforma miatt kulcsfontosságúnak tartja, hogy egészségünk és fizikai állapotunk topon legyen, valamint azt is, hogy folyamatosan jól informáltak legyünk, agyunk pedig vágjon, mint a penge. Ezt számos módon – sporttal, különböző tréningekkel, elmefényesítő módszerekkel és stimulálószerekkel – igyekszik elősegíteni.
Különbség van viszont azon „szerek” és módszerek között, melyek az egészségre ártalmatlanok, illetve amelyek hosszú távon káros hatást fejtenek ki, vagy túlerőltetik, kizsigerelik a szervezetet. Ez utóbbiakkal (pl. energiaitalok) még alkalmanként sem tanácsos élni. Léteznek viszont olyan táplálékok, melyek természetes módon támogatják az agyműködést, a koncentrációt és a tanulást káros mellékhatások nélkül segítik.
Edd magad okosra!
A memória javításához lúgosító étrendre van szükség, mivel az idegrendszer helyes működéséhez (is) elengedhetetlen a megfelelő sav-bázis egyensúly. Érdemes ezért növelni a nyers gyümölcsök, zöldségek és egyes hántolatlan gabonafélék (köles, barna rizs) fogyasztását. Emellett olyan táplálékokat javasolt fogyasztani, melyek elősegítik az egyenletes koncentrációt. Ilyenek a teljes kiőrlésű gabonafélék, mert ezek egyenletesen tartják a vércukorszintet, ami stabil teljesítményt és koncentrációt eredményez. Ez a hatás előnyösen befolyásolja a figyelmet és a tanulást is.
A bogyós gyümölcsökben (áfonya, szeder, málna, eper, ribizli) és a sötét színű zöldségekben (cékla, lila káposzta, padlizsán, paradicsom) található flavonoidok olyan növényi eredetű vegyületek, melyek antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezek a növények segítik a sejtek tisztulását, melynek során a memória hanyatlásáért felelős fehérjék eltávoznak a szervezetből. Kísérletek igazolták, hogy a flavonoidok értágító hatása javítja a szövetek vérellátását. A fent felsorolt növények ezért kiemelten jó hatással vannak az agyműködésre.
Az emlékezést javítja a B1-vitamin, melyet a dió, a gesztenye, a teljes kiőrlésű gabonák tartalmaznak, valamint a folsav (B9-vitamin), ami a zöld leveles növényekben található.
Külön kiemelendők a következők előnyös tulajdonságai: áfonya, avokádó, búzacsíra. A zöld tea antioxidáns anyagokat tartalmaz, mely megvédi a sejteket azoktól a károsodásoktól, amelyek betegségek kialakulását vonják maguk után. A benne lévő hatóanyag serkenti az agyi sejttermelést és javítja a memóriát.
A következők keverékéből pedig frissítő, koncentrációt javító tea készíthető: gingko biloba levél, ginzeng és borsmenta.
A jó minőségű (magas kakaótartalmú) csokoládé is hatékonynak bizonyul az agyműködés szempontjából. Előnyös hatása miatt bűntudat nélkül élvezhetjük a nassolást, ha kevés olajos mag (pl. mandula, dió) és pár szem csokoládé keverékét fogyasztjuk el.
Forrás: Kálmán Renáta táplálkozási és kineziológiai tanácsadó www.lettudatos.com