Az afta egy legtöbbször ártalmatlan, de annál kellemetlenebb szájüregi betegség, mely a nyelv, a garat, a lágy szájpad, valamint az orca nyálkahártyáján egyaránt kialakulhat. Háromféle típusa van, és kialakulásának okai még nem teljesen tisztázottak. Cikkünkben bemutatjuk az afta típusait, a mögötte sejtett okokat, illetve a kezelési lehetőségeket is.
Az afta egy gyakori betegség, amely az emberek nagy részénél előbb-utóbb kialakul, és vissza is tud térni. Lényegében a szájüreg nyálkahártyáján megjelenő fehéres színű vagy sárgás hólyagról, illetve fekélyről (hámfosztott terület) van szó, amit vörös, gyulladt udvar vesz körül. Mérete a gombostűfejnyitől a centiméteresig is terjedhet. (Bár előfordulhatnak 2-3 centiméteres óriásafták is.)
Általában ártalmatlan probléma, ami csak diszkomfortot okoz. Kellemetlenné teheti az evést, az ivást és a beszédet, és gyakori visszatérése esetén komoly diszkomfort forrása lehet. Meg kell azonban említeni, hogy bizonyos esetekben komolyabb problémát okozhat, adott esetben még láz, illetve nyirokcsomó-duzzanat is kísérheti.
A két betegséget könnyű elkülöníteni. Az afta a szájüreg nyálkahártyáján, azaz a szájon belül alakul ki. A herpesz ezzel szemben a szájon okoz hólyagocskákat. Az afta a herpesszel ellentétben nem fertőző.
Az afta okai még nem tisztázottak. Az orvostudomány többféle feltételezéssel is él, számos, az afta kialakulása mögött álló lehetséges okot, illetve kockázati tényezőt összegyűjtöttek:
Az aftának három fő típusát különíthetjük el. A Mikulicz-féle afta a leggyakoribb afta. Ezek az afták aprók, általában néhány milliméteresek, és maguktól meggyógyulnak egy héten belül. A Cook-féle afta apró, gombostűfejnyi hámhiányokat jelent, amelyek sűrű csoportokban fordulnak elő. Az előző típushoz hasonlóan néhány nap alatt spontán meg szoktak gyógyulni. A harmadik, legsúlyosabb típus a Sutton-féle afta vagy fekély. Ezek 2-3 centiméter nagyságú, a mélyebb szöveteket is érintő fekélyek. A legtöbb esetben a kis nyálmirigyek környékén alakulnak ki. Gyógyulásuk akár több hónapot is igényelhet, és előfordulhat, hogy heget hagynak maguk után. Ezeket a nagyméretű fekélyeket fontos kivizsgálni, mert belgyógyászati betegségekre is utalhatnak.
Az afta a szájban több helyen is előfordulhat, főleg, ahol meg tud sérülni a nyálkahártya. A fogszabályzók például könnyen fel tudják sérteni a száj nyálkahártyáját, ami hozzájárulhat az afták kialakulásához. De a fogínyen is előfordulhatnak: a fogíny afta sokszor a túl durva fogmosás okozta mikrosérülések helyén alakul ki. De az afta nyelven is megjelenhet, mert a nyelv is könnyen megsérülhet (elharaphatjuk, de a fogpótlások is fel tudják sérteni). Bizonyos esetekben az afta a torokban jelenik meg, vagy a garaton, vagy a mandulán. Ilyenkor ajánlott felkeresni egy fül-orr-gégészt, mert a torokban megjelenő afták könnyen összekeverhetők más betegségek tüneteivel.
Az afták nagy része az esetek többségében szerencsére magától elmúlik egy-két héten belül. A kezelés inkább az afta mielőbbi gyógyulását, illetve a kellemetlen fájdalom enyhítését célozza. Orvoshoz fordulni csak a nagy, múlni nem akaró, illetve a torokban megjelenő aftákkal szükséges.
Az afta mihamarabbi gyógyulásához érdemes ügyelni arra, hogy minimalizáljuk a nyálkahártya irritációját. Használjunk puha sörtéjű fogkefét és kerüljük a csípős, savanyú és erősen fűszeres ételeket. A forró ételek/italok, illetve a szénsavas üdítők szintén kerülendők.
A tünetek enyhítésében és a gyógyulás felgyorsításában az alábbi, otthon alkalmazható módszerek segíthetnek:
Igen, az antibakteriális, illetve fertőtlenítő hatású, valamint fájdalomcsillapító ecsetelők hatékonyak lehetnek.
Az afta megelőzéséhez fontos az egészséges, változatos táplálkozás. A megfelelő mennyiségű B12 vitamin, illetve cink és egyéb ásványi anyagok bevitele segítheti az afták megelőzését. A stresszkezelés, illetve a tapasztalatok szerint problémás élelmiszerek kerülése szintén segíthet.
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható B-vitaminokat!