Nemcsak nyáron fájhat a visszér
Az igaz, hogy nyáron sokkal több panaszt okoznak a visszerek, hiszen a melegben a hőleadásban szerepet játszó felületes visszerek jobban fájhatnak, mivel a hőségben az amúgy is kitágult erek tovább tágulva még nagyobb gondot okozhatnak. Ennek ellenére ez még nem jelenti azt, hogy az ősz beköszöntével fel lehet lélegezni, ugyanis a munkahelyen a sok állás vagy ülés miatt nagy nyomás nehezedik a kitágult visszerekre. Így azok – akár meleg van, akár nem – főleg a nap végére fájdalmassá válhatnak.
Az ősz és a tél a legjobb időszak a műtétre
Bár a visszérműtétet minden hónapban el lehet végezni – és ha sürgős, akkor nem is kell az időponton gondolkozni –, érdemesebb inkább akkorra tenni, amikor már lehűlt az idő.
„Amiért inkább az ősztől tavaszig tartó időszakot javasolják, az főleg azért van, mert a műtét után a beteg kénytelen fáslit viselni. Ez a nyári nagy melegben sokkal kellemetlenebb, mivel kb. 4-6 hétig az egész alsó végtagot be kell, hogy borítsa (természetesen fásli helyett ez lehet kompressziós harisnya is, de a hőségben ennek a viselése sem kellemes). Természetesen, ha valaki nyáron ér rá a műtétre, vagy valamilyen okból – pl. lágyékra terjedő visszérgyulladás esetén – a műtét sürgető, akkor a nyári meleg ellenére is el kell ezt végezni, bármennyire kényelmetlen is utána a fásli vagy kompressziós harisnya viselése” – mondja dr. Nyiredy Géza.
A krémek nem mindig használnak
A gyógyszertárakban többféle visszér elleni krémet is kapni, amelyek valamelyest csökkentik a gyulladást és a fájdalmat, azonban ezek csak enyhe esetben nyújtanak némi segítséget. Fontos tisztában lenni azzal, hogy ez a megoldás nem a Szent Grál – tehát senki se várja azt ettől, hogy a már kitágult visszerek visszahúzódnak. Ha már kialakult a probléma, mindenképp érdemes orvoshoz fordulnia, még mielőtt súlyosabb tünetek, esetleg szövődmények jelentkeznek!
forrás: Trombózisközpont