Dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktívfájdalomcsillapítás-specialistája a Baker-ciszta kialakulásáról és kezelési módjáról beszélt.
Folyadékgyülem a fájdalom hátterében
A térd normál működésében igen fontos szerepet játszik az ízületi folyadék, mely egyfajta kenőanyagként funkcionál. Abban az esetben, ha a térdízület a kelleténél több folyadékot termel, az egy idő után felhalmozódik és cisztát alakít ki. Ahogy a ciszta nő, nyomhatja a környező ereket és trombózist imitálhat, esetleg ki is válthatja azt. A ciszta különböző méretűre nőhet, így találkozhatunk egészen apró, ujjbegynyi, vagy akár gesztenye nagyságúval is. Ilyenkor a térhajlatban lévő ízületi tok kiboltosul, és ahogy megtelik folyadékkal, egy szelep segítségével lezáródik, ami ezt a folyadékot beengedi, ám távozását már megakadályozza.
Baker-cisztára utaló tünetek
Fontos a mögöttes okok felderítése
A Baker-ciszta leggyakrabban nem önálló kórkép, hanem egy tünet, melyet általában kezeletlen ízületi gyulladás vagy porckopás eredményez, melynek következtében több ízületi folyadék termelődik. Éppen ezért kezelésében elengedhetetlen az alapprobléma kezelése, e nélkül a ciszta újra és újra kialakulhat, így a gond csak átmenetileg szűnik meg. Amennyiben a kiváltó okot kezelik, úgy a ciszta a legtöbb esetben visszahúzódik és így nincs szükség a lecsapolására vagy műtéti kimetszésére, legfeljebb a gyulladás csökkentésére, mely injekciós-infiltratív technikával könnyen orvosolható. Műtétre a legritkább esetben kerül sor.
Aktív fájdalomcsillapítás segítségével mindkét jellemző alapprobléma, a porckopás és az ízületi gyulladás is megszüntethető. Gyors megoldást nyújthat mindkét esetben a hialuronsavas kezelés, mellyel megakadályozható a porcréteg elvesztése, és ez egyben a porcsejtek működését is segíti. Kutatások kimutatták továbbá, hogy az ízületi gyulladásban szenvedők esetében is hatásos, hiszen náluk kevesebb termelődik ebből az anyagból.
Forrás: Fájdalomközpont