Lássuk, hogyan!
Kevesebb stressz
Aki heti 41 óránál többet dolgozik, 15 százalékkal nagyobb az esélye a magasvérnyomás-betegség kialakulására. Ezt egy amerikai tanulmány állítja. Ha 51 óránál is többet robotol, a valószínűség 17 százalékra emelkedik. Az ok teljesen kézenfekvő. Aki rengeteget dolgozik, nem talál időt kikapcsolódásra (tornára, testmozgásra), és szinte bizonyos, hogy nem étkezik egészségesen. A sok munka sok stresszel jár, ami ugyancsak emeli a vérnyomást.
Több sajt
Aki naponta három és fél adag (sovány) tejterméket fogyaszt, 36 százalékkal csökkenti a magas vérnyomás kockázatát. A tejtermékekben olyan ásványi anyagok vannak, melyek vérnyomás-stabilizáló hatásúak. Ide tartozik a kalcium, a kálium és a magnézium. Igyon reggel vagy délelőtt egy pohár tejet, egyen egy szelet sajtot ebére, fogyasszon joghurtot uzsonnára. Természetesen hasonlóan jó hatásúak az ásványi anyagokat is tartalmazó multivitamin-tabletták.
Egy kis gyaloglás
Napi 40 perc testmozgás öt százalékkal csökkenti vérnyomásának tényleges értékét. Viszont felmérték, hogy azok, akik a naponta négyszer tíz percet gyalogoltak, 11 órára tudták stabilizálni (alacsonyabban) vérnyomásukat, míg azok, akik egyben gyalogoltak ennyit, csak hét óra hosszára. Következtetés: a rendszeres és gyakori mozgás hat a legeredményesebben az erek falára.
Lépcsőn járás
Megmérték a lépcsőzés hatékonyságát: ha heti öt alkalommal naponta tíz percet lépcsőzik, 17 százalékkal javítja szívének egészségi állapotát; és ugyanezzel a fáradsággal a „rossz” koleszterinszint (LDL) is csökken nyolc százalékkal.