Csakúgy, mint a bazsalikom, a rozmaring és az oregánó, a kakukkfű is azokhoz a növényekhez tartozik, amelyeket szívesen használnak a mediterrán konyhában. Évszázadok óta ismert azonban, hogy a kakukkfű gyógyító hatású. A növény illóolajainak fő összetevői a timol és a karvakrol, de tartalmaz tanninokat és flavonoidokat is.
Mire jó a kakukkfű?
A kakukkfüvet mindenekelőtt a mélyről jövő köhögés ellen használják, de segít akut hörghurutnál is. Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, ezért pl. gátolja a pattanások továbbterjedését. Csökkenti a gyomor-bél rendszeri panaszokat, a puffadást, valamint a szájüregi gyulladásokat.
A kakukkfű állítólag bátorságot is ad, ezért kaptak a lovagok, mielőtt versenyre keltek, néhány ág kakukkfüvet a nemes hölgyektől. Talán Önnek is segít egy zacskónyi kakukkfű vizsgaszituációban...
A kakukkfűben lévő illóolaj segít oldani a légutakban lévő nyálkát, így a megfázás is gyorsabban gyógyul. Akut bronchitisnél a ligetszépe-kivonat és a kakukkfű kombinációja különösen hatékonynak bizonyul. A ligetszépe ugyanis szintén nyálkaoldó, azonban más módon, mint a kakukkfű, így jól kiegészítik egymást.
Kakukkfűtea
A kakukkfűtea kész teakeverékként is megvásárolható, de saját magunk is elkészíthetjük. Tegyünk egy teáskanálnyi kakukkfűlevelet egy csészébe, és öntsük le 2,5 dl forró vízzel. Hagyjuk 5 percig állni, majd szűrjük le és édesítsük tetszés szerint kevés mézzel.
További alkalmazások
A köhögés és megfázás kezelése mellett a kakukkfű további területeken is kifejti (tudományosan nem mindig bizonyított) gyógyhatását.
- A kakukkfüves kenet segíti a vérkeringést.
- A kakukkfűtea öblögetéshez használva segít a száj és a torok gyulladásainál.
- A kakukkfű megszünteti a puffadást és a gyomorégést.
- A kakukkfű nyugtatja az idegrendszert, ezért ajánlott szorongás vagy alvási nehézségek esetén is.
- Egy csésze kakukkfűtea segít enyhíteni a másnaposság tüneteit.
- Egy fél teáskanál kakukkfűpor éhgyomorra segít a rossz lehelet ellen. Igyon meg rá egy pohár vizet.
Kakukkfű a terhesség alatt
A népi gyógyászatban kakukkfű a nők gyógynövényeként is ismert. Ez arra vezethető vissza, hogy állítólag görcsoldó hatása van menstruációs panaszok esetén. A terhesség alatt is használható a kakukkfű ételek ízesítésére, de nem szabad túlzásba vinni, mert nagy mennyiségben stimuláló hatást gyakorol a méhre.
Tárolás és felhasználás
Egész évben nevelhetünk kakukkfüvet cserépben, vagy tarthatunk belőle szárított formában. A szárított kakukkfüvet jól lezárt üvegben, sötét helyen kell tárolni, hogy aromáját megőrizze.
A kakukkfűolaj használatánál a következőkre ügyeljünk nagyon:
- Csak hígítva használja az olajat, különben irritálja a nyálkahártyát.
- Kérdezze meg az orvost vagy a gyógyszerészt, mielőtt kakukkfűolajat használ babáknál vagy kisgyerekeknél, mivel náluk az olaj légszomjat okozhat.
- Asztmások csak különös elővigyázattal használhatják, és semmiképpen nem szabad vele inhalálni.
(Németből fordította: Koncz László)
Forrás: https://www.natursziget.com/