A fogorvoslásban talán leggyorsabban fejlődő ágazat az implantáció – mondja Dr. Yehun Radiva fogszakorvos. Az implantátumot az állcsontba rögzítik – ez helyettesíti a fog gyökerét –, majd ebbe csavarják bele a koronát. A beültetést vérképvizsgálat és állkapocsröntgen előzi meg. Maga az eljárás ambulánsan, helyi érzéstelenítéssel történik, és általában nem tart tovább fél óránál. A módszer előnye, hogy a pótlás rögzítése miatt nem kell lecsiszolni egy másik, ép fogat is.
A fogtöméseknél újdonság a fúró nélküli fúrás. Ez lézerrel vagy egy speciális zselével történik, utóbbi a fogra kenve felpuhítja a szuvas szövetet, amely ezután könnyen eltávolítható egy kanálszerű műszerrel. Mindkét módszer nagy előnye, hogy nem fájdalmas, és nincs szükség érzéstelenítésre. A fogorvosok egy része azonban még bizalmatlan ezekkel az eljárásokkal szemben, ráadásul a kezelés borsos ára miatt a betegek sem kedvelik.
A láthatatlan „fehér tömést" jobban szeretik az emberek, mint az olcsóbb amalgámot. A legújabb tömőanyagok már tartósak is, de az amalgámtöméshez hasonlóan ezeket is ki kellene cserélni öt-hat évente, akkor is, ha látszólag épek.
Szerencsére egyre több szülő viszi el gyermekét fogszabályzásra. A girbe-gurba fogsor nemcsak esztétikai probléma. A szabálytalanul növő fogak, mivel nehéz tisztítani őket, hamarább kezdenek szuvasodni. A szabályzás ma már nem függ az életkortól: felnőttek is kaphatnak fogszabályozó készüléket. Jó hír a szégyenlősebbeknek: vannak már fehér és átlátszó szerkezetek is – igaz, jóval drágábbak, mint a hagyományosak, amelyeket alig lehet észrevenni. A tea, kávé, vörösbor és cigaretta elszínezheti a fogakat. A fehérítő fogkrémek általában nem hoznak látványos eredményt. A vakító mosoly azonban visszaszerezhető. Mégpedig egy zselé segítségével, amelyet a fogorvos ken fel a fogakra. Létezik egy lassúbb, kíméletesebb módszer is: zselé otthoni használatra.
Amerikai tudósok kifejlesztettek egy „varázspálcát". Az új, számítógép által vezérelt injekció teljesen fájdalommentes. Az eljárás titka, hogy először az ínyszövet tűhegy előtti részét érzéstelenítik, így a beteg a szúrást már nem is érzi. A módszer másik előnye: a fogorvos pontosan ki tudja jelölni az érzéstelenítendő részt, ezért nem fordulhat elő, hogy a fél arcunkat, szánkat és a nyelvünket is elzsibbasztja.